Kolej na dworzec

Tak będzie wyglądał nowy dworzec Świdnik-Miasto

Lada dzień ma ruszyć zapowiadana od prawie trzech lat przebudowa dworca kolejowego Świdnik-Miasto. Stary budynek zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie nowy, co prawda niewielki, ale komfortowy i proekologiczny. Inwestycja, którą finansuje PKP, ma kosztować 4,5 mln zł.


Na nowy dworzec na stacji Świdnik-Miasto mieszkańcy czekają już od kilku lat. Nasi czytelnicy nieraz skarżyli się, że na dworcu nie można kupić biletów ani skorzystać z toalety. Już w 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury informowało, że w ramach Programu Inwestycji Dworcowych do roku 2023 wyremontowanych zostanie prawie dwieście dworców kolejowych w kraju, w tym także dworzec Świdnik-Miasto.

Symboliczne objęcie placu budowy przez wykonawcę i rozpoczęcie inwestycji odbyło się w ubiegłą środę, 8 lipca. Udział w nim wzięli m.in. wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, zastępca dyrektora w Biurze Ministra Infrastruktury Tomasz Gontarz, dyrektor Biura Inwestycji PKP S.A. Szymon Grabowski oraz burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Budynek starego dworca zostanie zburzony. Obiekt, który stanie w jego miejscu – jak zapowiada PKP – będzie nowoczesny, proekologiczny, komfortowy i powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Znajdzie się tu ogrzewana poczekalnia, biletomaty, elektroniczne tablice z informacją pasażerską oraz toalety. Na dachu mają zostać umieszczone panele fotowoltaiczne, a nad wszystkim ma górować 8-metrowa wieża zegarowa. Inwestycja ma kosztować 4,5 mln zł i być gotowa na przełomie tego i przyszłego roku.

Jej dopełnieniem będzie realizowany po sąsiedzku przez miasto dworzec przesiadkowy, który powstanie w ramach drugiego etapu unijnego projektu „Mobilny LOF”. Ta inwestycja, jak zapowiada świdnicki ratusz, również powinna ruszyć niebawem. Powstanie parking, przystanki przesiadkowe, do których prowadzić będą ścieżki rowerowe i toalety. Teren będzie oświetlony i monitorowany.

– Zamysł jest taki, żeby można było przyjechać rowerem, samochodem lub autobusem ze Świdnika na dworzec i szybką kolejką dotrzeć do Lublina. Przetarg został rozstrzygnięty w tamtym roku w formule „projektuj i buduj”. Wykonawca skończył prace projektowe i ma składać wniosek o pozwolenie na budowę do starostwa. Inwestycja powinna zostać zakończona do końca tego roku – informują urzędnicy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here