Kolej poszła na rękę. Na razie działkowcom…

PKP zgodziły się, by działkowcy parkowali na kolejowym terenie przy ogródkach działkowych. Wszystko wskazuje na to, że kolejarze przystaną również na wyremontowanie przez miasto pobliskiego przejścia przez torowisko na wysokości ul. Struga

Działkowcy z „Narcyza” w końcu będą mogli legalnie parkować na terenie PKP. Miasto i kolej wstępnie dogadały się w tej sprawie. Ratusz chciałby również przebudować przejście przez tory łączące ulice Struga i Żwirki i Wigury.


Przed kilkoma miesiącami pisaliśmy, że Polskie Koleje Państwowe zamierzały zlikwidować przejście przez tory łączące ulice Andrzeja Struga oraz Żwirki i Wigury. Tłumaczono, to względami bezpieczeństwa pieszych (w listopadzie ubiegłego roku pociąg śmiertelnie potrącił przechodzącego przez tory 86-letniego świdniczanina – przyp. aut.). Urząd Miasta Świdnik podjął starania, aby przejście nie zostało zlikwidowane, przekonując, że to ważny szlak komunikacyjny w mieście.

Ostatecznie kolej odstąpiła od tego pomysłu, a miasto zaproponowało jej, że jest skłonne partycypować w kosztach remontu przeprawy przez tory, aby poprawić jego bezpieczeństwo. Ostatnio odbyła się tu wizja lokalna z udziałem przedstawicieli ratusza i PKP.

– Dostaliśmy ustne zapewnienie, że kolej jest otwarta na współpracę i zgodziłaby się udostępnić nam te tereny pod inwestycję. Wysłaliśmy już formalne pisma w tej sprawie i czekamy na odpowiedź – myślę, że oficjalną zgodę. Wówczas będziemy mogli przystąpić do zabezpieczenia środków w budżecie. Ten remont jest konieczny, bo przejście jest w tragicznym stanie – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Kilka miesięcy temu miasto zapowiadało, że najlepiej byłoby, zmodernizować przejście w taki sposób, by mogły korzystać z niego auta osobowe, ale jak tłumaczą urzędnicy ta kwestia jest bardziej skomplikowana, a kolej dysponuje środkami dla zapewnienia bezpieczeństwa dla osób, które pokonują je pieszo.

To nie koniec dobrych wieści. Podczas spotkania przedstawiciele PKP zgodzili się, aby działkowcy z „Narcyza”, odwiedzając swoje ogrody parkowali na terenie należącym do PKP. Miasto chciałoby wybudować tu parking mieszczący około 20 aut.  (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here