Kolejka po śmierć

W listopadzie dramatycznie wzrosła liczba zgonów w Chełmie. Jesteśmy bliscy pobicia niechlubnego rekordu sprzed roku, kiedy zaledwie w ciągu miesiąca na cmentarzu komunalnym odbyło się prawie sto pogrzebów. Ilu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby więcej osób zdecydowało się na szczepienie?

W województwie lubelskim obok podlaskiego i podkarpackiego umiera najwięcej osób z powodu Covid-19 w przeliczeniu na jednego mieszkańca – wynika z danych ministerstwa zdrowia sprzed tygodnia. W miniony czwartek w całym kraju zmarło blisko 500 osób. Do niedawna mówiło się o szpitalach zatkanych zarażonymi. A teraz zapełnione są przyszpitalne prosektoria i domy pogrzebowe. W Lublinie na pochówek trzeba czekać nawet kilkanaście dni. Dramatycznie wzrosła liczba pogrzebów organizowanych w Chełmie.

– W ciągu miesiąca odbywało się średnio około 40 pochówków a w trakcie pandemii ta liczba wzrasta dwukrotnie – mówi Marek Parada, kierownik cmentarza komunalnego w Chełmie.

Najgorzej było w grudniu 2020 roku w trakcie trzeciej fali epidemii. Wtedy na cmentarzu pochowano aż 97 osób. Niestety w bieżącym miesiącu zbliżamy się do tego niechlubnego rekordu. Do końca minionego tygodnia odbyło się już ponad 80 pogrzebów. – Codziennie, za wyjątkiem niedzieli, organizowanych jest 5-6 pochówków – mówi M. Parada. – I nie można zaprzeczać faktom, że nie jest to spowodowane koronawirusem.

M. Parada mówi, że zaskakuje go ludzka naiwność i łatwość negowania niezbitych faktów na temat pandemii. – My się stykamy na co dzień z ludzkimi dramatami i widzimy najgorszy skutek pandemii – mówi.

Niestety, nadal wielu ludzi neguje pandemię, powątpiewa w szczepionki i nie zachowuje nawet podstawowych zasad ostrożności. W sklepach, mimo nakazów i groźby mandatów, nie brakuje klientów, którzy nie zakładają maseczek i nie dezynfekują rąk. Do czego to prowadzi? Codziennie przybywa nowych zakażonych. W minioną środę tylko w Chełmie i powiecie chełmskim było 112 nowych zachorowań a osiem osób zmarło. W czwartek zachorowało kolejnych 118 osób (5 zmarło) a w piątek przybyło 87 nowych zakażonych (zmarła 1 osoba)

Chorych przybywa w szpitalu w Chełmie. W miniony piątek w lecznicy leżało już 186 osób z Covid-19. – Zwiększyliśmy liczbę łóżek covidowych do 211 – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. medycznych w chełmskim szpitalu.

Codziennie w szpitalu umiera kilka osób. Z reguły to pacjenci, którzy poza Covid-19, są obciążeni innymi chorobami. Szpitalne prosektorium zapełnia się ciałami. – Tylko w poprzedni weekend mieliśmy aż osiem zgonów – mówi dyrektor Litwin. – Zgodnie z przepisami możemy wydać ciało dopiero 24 godziny po śmierci. Dlatego czasami może brakować tam miejsca. Przez półtora miesiąca czwartej fali, tj. od połowy września do końca października, zmarło około 20 pacjentów. Teraz w ciągu tygodnia notujemy więcej zgonów. (bf)

2 KOMENTARZE

  1. Zjebani jesteście…. Te maseczki nawet dobrze dupy nie podetra aco mówić chronić przed wirusem …

    A już myślałem że tytuł wkoncu będzie miał sens… Że kolejka do szczepienia to kolejka naiwnych co myślą że ich przed czymś uchroni …. Przed czym ? Prasa powinna prawdę pisać a nie brać kasę i pisac co im karza ….

    • w punkt … niech piszą ile zgonów jest spowodowanych zatkaniem słuzby zdrowia z powodu jedynie słuszcnej choroby , już nawet nie ma zwykłej grypy a chorzy na raka umierają w zaciszu domów jak jakieś bydło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here