Komunikacja będzie trwać

Wojewoda lubelski podpisał umowy z podmiotami objętymi Funduszem rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2020 roku. Wśród samorządów, które otrzymały dotację, znalazł się też powiat włodawski. – Ludzie muszą mieć czym dojechać do szkół, urzędów czy lekarzy, dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem o to dofinansowanie. Będziemy się też przyglądać siatce połączeń, by ją zoptymalizować – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.

– Umowy o dofinansowaniu podpisał w piątek (20 grudnia) wojewoda Lech Sprawka. Pieniądze trafią głównie do podmiotów, które kontynuują realizację przewozów lub złożyły wnioski w poprzednich naborach, ale nie uruchomiły przewozów z powodu niewyłonienia operatora. 22 podmioty otrzymają w sumie 2 868 571,74 zł dofinansowania – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody.

– Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy – dodaje rzecznik.

Radości nie kryje też Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, który o przywrócenie komunikacji publicznej w najrzadziej zaludnionym powiecie województwa zabiegał od dawna. – Po wielu rozmowach, spotkaniach i wyjazdach w tym roku udało się przywrócić transport zbiorowy na terenie powiatu i poza nielicznymi wyjątkami nie ma już miejsc, dokąd nie da się dojechać autobusem z Włodawy – mówi starosta.

– Dzięki dotacji, wspólnie z samorządami gminnymi, będziemy w stanie kontynuować te zadanie w roku 2020 i – mam nadzieję – w latach kolejnych. Jednocześnie będziemy też rozmawiać i z przewoźnikami, i z mieszkańcami, by zoptymalizować siatkę połączeń i rozkład jazdy busów – dodaje Romańczuk. (bm)