Komunikacyjny rozmach

Trolejbusy linii 161 już kursują do pętli na ulicy Granitowej. Po sprawdzeniu się w funkcjonowaniu szybkich „zielonych linii”, ZTM wprowadził kolejne, tym razem „białe linie”, do zajezdni na Czechowie Północnym. W dalszych planach jest także wydłużenie kursów do gminy Niemce.


Trolejbus 161 nie kończy już swego kursu na pętli Węglin przy markecie Bricoman, ale dociera już do rogatek al. Kraśnickiej i Jana Pawła II i dalej, aż na osiedle Poręba. Na tym odcinku zawisła najnowsza trakcja trolejbusowa. Jeśli obłożenie linii będzie większe, ZTM skieruje na Granitową najintensywniej kursującą linię trolejbusową numer 151. – Po uruchomieniu linii nr 161 analizujemy obłożenie i wnioski pasażerów dotyczące nowego fragmentu sieci trakcyjnej, rozłożenie ruchu oraz przepustowość pętli na os. Poręba. Po pierwszym etapie funkcjonowania nowego odcinka sieci trakcyjnej na ul. Jana Pawła II oraz po ogólnej analizie obsługi pętli zostanie podjęta decyzja dotycząca wydłużenia trasy linii nr 151 – informuje Anna Zalewska, podinspektor w lubelskim ZTM.
Na razie nie wpłynęły wnioski mieszkańców za takim rozwiązaniem.

Szybka „biała linia”

„Biała linia” ma usprawnić ruch na Sławinie, Czechowie i Ponikwodzie. Głównym jej punktem jest pętla przy ulicy Stefczyka (boczna Wojtasa). Wyjedziemy stąd i dojedziemy w to miejsce ze Sławinkowskiej, Poligonowej, Zbożowej, Niepodległości oraz ul. Chodźki.
Przypomnijmy, wcześniej utworzona „zielona linia” umożliwia szybki dojazd z zachodnich rejonów miasta na Felin, do zajezdni na ulicy Grygowej.
Dodatkowe przystanki zyskały linie nr 7 (Pancerniaków 06, przy rondzie Braci Rylskich) oraz 3, 33, 54 (Klonowa NŻ, przy Nałęczowskiej). ZTM zmienił trasę kursu linii 36 o godz. 6:13 z osiedla Choiny. W drodze na Felin z alei Witosa autobusy wjadą w Chemiczną i dalej pojadą ul. Rataja, Grenadierów, Pancerniaków oraz Grygowej i na Doświadczalną oraz na Felin.

Kursy do gminy Niemce? Trwają rozmowy

ZTM potwierdza, że między miastem a władzami sąsiedniej gminy Niemce trwają dyskusje nad wydłużeniem kursów wybranych linii m. in. do Krasienina, Nasutowa czy Ciecierzyna. – Trwa analiza możliwości objęcia komunikacją miejską miejscowości w gminie Niemce. Kolejnym punktem rozmów muszą być oczywiście aspekty finansowe. Na razie jesteśmy na etapie wstępnych uzgodnień. Nie ma jeszcze decyzji w tym zakresie – dodaje Anna Zalewska.BCH