Koncerty, jakich nie było

W czwartek, 22 września o godz. 18.30 – koncertem muzyki filmowej pod dyr. Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu – na dziedzińcu włodawskiego czworoboku rozpocznie się VII Festiwal Trzech Kultur. Muzyce towarzyszyć będzie pokaz historyczny Sienkiewiczowskiego pojedynku Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim. To jednak tylko wstęp do koncertowej odsłony Festiwalu, bo przez następne trzy dni doskonałych występów nie zabraknie.
Już następnego dnia w samo południe na małej scenie na placu synagogalnym Kapela Brodów zaprezentuje koncert połączony z tańcami żydowskimi pt. Muzikaim – Muzyka Odnaleziona. Dwie godziny później w tym samym miejscu rozpocznie się widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu artystów scen krakowskich (Marek Pyś, Beata Paluch, Ela Borkowska, Lech Dyblik, Walentyn Dubrowskij – fortepian, Michał Półtorak – skrzypce, Leszek Szczerba – klarnet). Będzie to spektakl pt. Żyd wieczny tułacz. O godz.17:30 w wielkiej synagodze swój recital – Razem z Braćmi – przedstawi Sława Przybylska. 1,5 godziny później z dawką wspaniałej muzyki klezmerskiej wystąpi Klezmafour.
W sobotę, 24 września muzyczne wspaniałości zacznie o godz. 12 na placu synagogalnym, Mirosław Czyżykiewicz ze swoim recitalem. Dwie godziny później w kościele pw. św. Ludwika rozpocznie się Koncert muzyki dawnej ze zbiorów jasnogórskich: Augustinus Volckmer w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej La Tempesta pod dyr. Jakuba Burzyńskiego, zaś o godz. 16 w sali przy parafii NSJ zacznie się koncert finałowy warsztatów Gospel – Zespół TGD zaśpiewa z uczestnikami. Natomiast w cerkwi włodawskiej o godz.17:30 Męski Zespół Wokalny Perfectum z Kijowa zachwyci wszystkich swoimi głosami. Chwilę później (godz. 19 – wielka synagoga) Olena Leonenko przedstawi spektakl muzyczny Podwórko – świat w reż. Janusza Głowackiego, a na koniec dnia wystąpi, o godz. 20 w wielkiej synagodze, Karolina Cicha i Spółka z recitalem Jidyszland.
W niedzielę o godz. 1500 w kościele NSJ rozpocznie się koncert Miniatury Baroku w wykonaniu Tomasza Marczaka – trąbka i Andrzeja Sochockiego – organy. Z kolei o godz.16 w drugim kościele można będzie usłyszeć chorał gregoriański w wykonaniu Bornusa Consorta – Śpiew Trzech Tradycji.
FTK zakończy o godz. 19:30 na placu synagogalnym koncert megagwiazdy ZAKOPOWER. Zespół ten nagrodzony został m.in. Fryderykami 2016 za najlepszy album roku pop.
To tylko koncertowa odsłona Festiwalu. Za tydzień przedstawimy pozostałe atrakcje, w tym wystawy, warsztaty, spotkania z gwiazdami i rozliczne kiermasze. (opr. pk, fot. archiwum NT)