Koniec przedszkola na Starym Mieście

To co przewidywaliśmy, teraz jest już pewne. Przedszkolaki nie wrócą do zabytkowej kamienicy przy ul. Rynek 12. Miasto nie przedłuży umowy na wykorzystanie budynku, do którego poważne zastrzeżenia ma straż pożarna.


Przypomnijmy, Przedszkole nr 26 swoją wieloletnią siedzibę (mieściło się tam od 1972 r. – dod. aut.) na Starówce opuściło w trybie awaryjnym na początku roku – kontrola straży pożarnej wykazała, że obiekt nie spełnia wymogów przeciwpożarowych. Dzieci trafiły wówczas do niewykorzystanych sal Przedszkola nr 89 przy ul. Dożynkowej. Wydane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta miasta zarządzenie przedłuża taki stan rzeczy na cały rok szkolny 2021/2022. Jedyną różnicą będzie tu zmniejszenie liczby oddziałów Przedszkola nr 26 z 5 do 4. Wynika to z potrzeby zapewnienia większej liczby miejsc dla dzieci stale uczęszczających do placówki na Ponikwodzie.

– W Przedszkolu nr 26 w roku szkolnym 2021/2022 planowane jest przyjęcie 100 dzieci do 4 oddziałów. Aktualnie zgłosiło się 92 dzieci. Do Przedszkola nr 89 w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczać będzie z kolei 250 dzieci w 10 oddziałach, z tego przy ul. Tumidajskiego 6a (budynek SP 44 – przyp. aut.) zlokalizowane będą 2 oddziały, a przy ul. Dożynkowej 38 będzie to 8 oddziałów – informuje Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin.

Przez cały kolejny rok ma zostać także utrzymany bezpłatny dojazd specjalnym autobusem jaki MPK realizuje na trasie z placu Zamkowego do tymczasowej siedziby Przedszkola nr 26 przy ul. Dożynkowej. Jak już pisaliśmy wcześniej na łamach „Nowego Tygodnia” docelowo placówka ta ma trafić na niewykorzystany parter gmachu VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej. Urzędnicy planują ogłoszenie wartego kilka milionów złotych przetargu na przebudowę budynku szkoły jesienią. – Mamy zawartą umowę na wykonanie projektu budowlano-technicznego adaptacji budynku na cele przedszkolne z terminem do końca sierpnia. Decyzja o ogłoszeniu przetargu zostanie podjęta po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji – dodaje Monika Głazik.

Zgodnie z obowiązującym planem aktualny pozostaje termin przeniesienia Przedszkola nr 26 do nowej docelowej siedziby od początku września przyszłego roku. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here