Konik dla koleżanki

Tysiąc tabletek, w tym z wyciągiem z konika morskiego – gatunku chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES, zatrzymali celnicy na granicy w Dorohusku.

Farmaceutyki wyjęli z bagażu 27-latka z Ukrainy. Mężczyzna tłumaczył się funkcjonariuszom, że przewoził je na prośbę znajomej. To jednak na nic się zdało, bo jak podkreślają celnicy: – Zgodnie z postanowieniami Konwencji oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad ośmiuset gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad trzydziestu tysięcy gatunków – ograniczony (wymagane zezwolenia).

Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here