Konkursy na dyrektorów

Wójt gminy Kamień ogłosił konkursy na dyrektorów w podstawówkach w Kamieniu i Strachosławiu. Kandydaci mogą składać aplikacje do 19 czerwca.

Najwięcej emocji wzbudza konkurs w Szkole Podstawowej w Kamieniu, gdzie przez ostatnie lata dyrektorem była Dorota Adamczyk. Wygrała ona konkurs na to stanowisko organizowany w maju 2017 r. Startował w nim również Marek Neckier, ówczesny dyrektor podstawówki w Kamieniu, który miał wątpliwości czy postępowanie to odbyło się zgodnie z przepisami.

Zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zatwierdzające konkurs zarządzenie wójta gminy Kamień. Pod koniec 2017 r. WSA uznał, że skarga M. Neckiera jest zasadna. Wójt odwołał się od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Oznaczało to, że zarządzenie zatwierdzające konkurs na dyrektora podstawówki w Kamieniu jest nieważne, a postępowanie konkursowe należy powtórzyć.

W tej sytuacji wójt gminy Kamień powołał parę miesięcy temu Dorotę Adamczyk na pełniącą obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamieniu. Na początku czerwca ogłoszono konkurs. Kandydaci mogą składać dokumenty do 19 czerwca. D. Adamczyk przyznaje, że nie była to łatwa decyzja (zdarzały się skargi niektórych rodziców na jej działalność, także do kuratorium oświaty), ale postanowiła startować w konkursie.

– To trudne wyzwanie, ale chciałabym jeszcze móc działać na rzecz rozwoju szkoły – mówi dyrektor Adamczyk.

Obecnie trwa rozbudowa w szkole, polegająca na dobudowie sal dla przedszkolaków. Wykonano też parking, co ułatwi życie zwłaszcza rodzicom najmłodszych uczniów, którzy je dowożą. Ale parking powstał też z myślą o rolnikach, którzy zwracali uwagę, że zaparkowane wzdłuż drogi przy szkole auta, utrudniają im przejazd maszynami rolniczymi.

Konkurs na dyrektora ogłoszono też w Szkole Podstawowej w Strachosławiu. Kadencja dotychczasowej dyrektor tej placówki – Alicji Nafalskiej, kończy się. W tym przypadku także kandydaci mogą składać aplikacje do 19 czerwca br. (t)