Korona posła Raniewicza

Srebrna korona o kwiecistym wzorze z repliką krzyża lednickiego, uwieńczona perłą. To misterne dzieło wykonane przez posła Grzegorza Raniewicza ozdobiło ikonę Matki Boskiej Lednickiej. Aktu tzw. koronacji obrazu dokonał podczas tegorocznych „Spotkań Młodych” na Polach Lednickich abp Wojciech Polak, prymas Polski. – Cieszę się, że cząstka Chełma pozostanie w miejscu, gdzie przed wiekami odbył się chrzest Polski – mówi poseł Raniewicz. O jego niezwykłej, oryginalnej pasji – jubilerstwie – wiedzieli dotąd nieliczni.

Grzegorz Raniewicz chełmianom znany jest głównie ze swej politycznej i samorządowej działalności. Od 2007 r. jest posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od lat pozostaje wierny ideałom jednej partii i nietypowej pasji, której poświęca wolne chwile. Tylko rodzina i przyjaciele parlamentarzysty wiedzą, jakie perełki wychodzą spod jego ręki. Do tworzenia biżuterii potrzebne są nie tylko zdolności plastyczne, ale też wyobraźnia przestrzenna, której posłowi Raniewiczowi – absolwentowi wyższej uczelni na Wydziale Mechanicznym – nie brakuje.

Parlamentarzysta mówi, że w jubilerstwie najważniejsza jest cierpliwość i „kawałek stołu”. Ale, gdy patrzy się na jego efektowne dzieła, nie ma wątpliwości, że wykonała je osoba obdarzona talentem w tej dziedzinie. Dla posła Raniewicza tworzenie biżuterii to hobby, sposób na odreagowanie stresu oraz napięcia, które obecne są w życiu każdego polityka. Do urządzenia pracowni potrzeba trochę miejsca i kilka podstawowych narzędzi niezbędnych do wyrobu biżuterii.

Poseł Raniewicz mówi, że wcale nie ma tego dużo: pilniki, mikrosilnik z giętym wałkiem, palnik, mikroskop wykorzystywany przy osadzaniu kamieni. Jeśli nie ma jakiś specjalistycznych urządzeń, korzysta z pomocy zaprzyjaźnionych jubilerów. Na długie przesiadywanie w pracowni jubilerskiej brakuje mu czasu, dlatego to, co uda mu się stworzyć, jest jedyne w swoim rodzaju i dedykowane konkretnej osobie. Swoją biżuterią obdarowuje bliskich i przyjaciół. Przeważnie wykonuje ją na specjalne okazje – ważne uroczystości, rocznice.

Na przykład – córce z okazji jej pierwszej komunii świętej wykonał piękną, kolorową zawieszkę, przyjaciołom – obrączki ślubne, koledze-motocykliście – sygnet w stylu Harley-Dawidson. Swoje dzieła poseł Raniewicz wykonuje m.in. ze srebra, złota, masy perłowej. Pomysłów na wyjątkowy wzór biżuterii mu nie brakuje. Inspiracje czerpie z otoczenia. Na przykład liść miłorzębu rosnącego przy ul. Reformackiej w Chełmie posłużył mu za wzór przy wykonywaniu zawieszki dla żony.

W praktyce wygląda to tak, że gdy poseł Raniewicz wymyśli nowy wzór biżuterii, przelewa go na papier. Potem na tej podstawie projektuje szczegóły w grafice trójwymiarowej z wykorzystaniem programów komputerowych Rhino, Clayoo, Grasshooper, Keyshot. Gdy w grę wchodzą wzory o bardziej skomplikowanej geometrii, poszczególne elementy wykonywane są w technologii druku 3D. Tak było w przypadku części elementów korony Matki Boskiej Lednickiej.

Perła w koronie

Misterna korona Matki Boskiej Lednickiej jest formą „ukoronowania” pasji posła Raniewicza. O wykonanie tego dzieła poprosiła parlamentarzystę autorka ikony – zakonnica, siostra Sara. Jakiś czas temu prowadziła ona Dom Samotnej Matki Chełmskiego Ośrodka Wsparcia Bliźniego „Caritas” w Pokrówce.

Potem została oddelegowana do pełnienia posługi w Lednicy, słynącej z dorocznych spotkań tysięcy młodych ludzi (według przekazów historycznych na Ostrowie Lednickim miał się odbyć chrzest Polski). Siostra Sara, z wykształcenia malarka, stworzyła ikonę za inspiracją śp. ojca Jana Góry – twórcy spotkań lednickich. Aktu tzw. koronacji obrazu dokonał podczas tegorocznych 23. „Spotkań Młodych” prymas Polski, abp Wojciech Polak (podczas uroczystości koronę pomagał mu przymocować poseł Raniewicz).

Spotkania te odbyły się w pierwszy weekend czerwca i uczestniczyło w nich ponad 60 tysięcy osób. Korona wykonana jest ze srebra (poddana galwanizacji złotem) i ma niepowtarzalny wzór: wśród dwunastu „kwiatów lednickich” (symbolizujących dwunastu apostołów) znajduje się replika tzw. krzyża lednickiego (najstarszego krzyża znalezionego na ziemiach polskich). Korona uwieńczona jest perłą, nawiązującą do biblijnej „Przypowieści o skarbie i perle”.

– Pracowałem nad koroną w czasie wolnym i jej wykonanie zajęło mi ponad dziewięć miesięcy – mówi poseł Raniewicz. – To była misterna praca. Cieszę się, że cząstka Chełma w postaci wykonanej przeze mnie pracy pozostanie w miejscu, gdzie przed wiekami odbył się chrzest Polski. Uczestnictwo w uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Lednickiej było dla mnie dużym przeżyciem. Spotkania Młodych w Lednicy są niezwykłym wydarzeniem, które zostaje w pamięci. Zachęcam do odwiedzenia Lednickich Pól i osobistego spotkania z tym pięknym, historycznym miejscem. (red, fot. Daniel Dzik)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here