Koszerne rytmy i smaki

Lubliner Festival otworzy 9 sierpnia recital Olgi Mieleszczuk pt. „Z Rishon LeZion do Lublina”. Pochodząca z Polski, od lat mieszkająca w Izrealu, artystka swoimi utworami przekazuje geograficzną i kulturową różnorodność Ziemi Izraela poprzez hebrajskie pieśni – zarówno te tradycyjne, jak i nowe kompozycje

We wtorek wystartowała trzecia edycja Lubliner Festival – a więc Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wydarzenia odbędą się głównie w przestrzeni historycznej dawnej tradycji żydowskiej Lublina w dniach 9-14 sierpnia 2022. Organizuje je Centrum Kultury w Lublinie.

Miejscem wydarzeń będą: dawna Jeszywas Chachmej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Ośrodek Brama – Grodzka Teatr NN, Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim oraz CK i historyczne przestrzenie żydowskiego Lublina.

Główną osią festiwalu jest muzyka, dzięki której już po raz trzeci Lublin otwiera się szeroko na wspominanie żydowskiej przeszłości miasta – nie tak znów odległej. Mieszkańcy Lublina oraz goście grodu mają niepowtarzalną szansę zanurzyć się w niej, choćby na chwilę, stykając ich z kulturą i tradycją Żydów – niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. Przed nami 10 koncertów, które odbędą się w wirydarzu Centrum Kultury, Filharmonii Lubelskiej oraz w amfiteatrze Ogrodu Saskiego.

Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony w pełni Izraelowi. Z okazji przypadającego na ten rok 30-lecia partnerstwa Lublina i izraelskiego miasta Rishon LeZion, 3. Lubliner Festival oficjalnie otworzy, we wtorek 9 sierpnia, recital „Z Rishon LeZion do Lublina” Olgi Mieleszczuk. To wokalistka, badaczka tradycji muzyki polsko-żydowskiej, uznana za jedną z czołowych postaci związanych z odrodzeniem muzyki Jidysz w Polsce. Artystka przyjeżdża specjalnie na ten dzień dla lubelskiej publiczności z Izraela. Ponadto na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller, Monika Chrząstowska oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura), Klezmafour, PropaBanda, Berberys. Finałowym koncertem 3. Lubliner Festivalu będzie „Tango mych marzeń i snów”, w którym wystąpią Anna Dereszowska, Ania Karwan, Kuba Badach, Kaja Mianowana, Lala Czaplicka, Anna Głogowska i Rafał Maserak – we wspólnym projekcie z grupą Gang Tango pod kierunkiem Sebastiana Wypycha.

I nie tylko muzyka

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie wystaw oraz wydarzeń edukacyjnych. W ciągu sześciu dni odbędą się m.in. zajęcia z tańca izraelskiego, warsztaty klezmerskie, plastyczne i cieszący się dużym zainteresowaniem w roku ubiegłym – kurs samoobrony dla kobiet. Ponadto przygotowano spacery po starym cmentarzu żydowskim, wycieczki melexem po mieście dla seniorów oraz zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku i Jesziwy Mędrców Lublina.

Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy nie mogli przemilczeć wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncert „Oj letily dyki gusy” w wykonaniu Roxany Vikaluk artyści wyrażą swoją solidarność z narodem ukraińskim. – To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów. To miasto z wielkimi tradycjami, gdzie kultura żydowska i kultura polska nieustannie przenikają się, czerpią z siebie wzajemnie, fascynują i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Właśnie z miłości do rodzinnego miasta, z miłości do historii, kultury i tradycji żydowskiej Lublina powstał ten festiwal – mówi jego dyrektor i pomysłodawczyni Etel Szyc.

Co w programie?

9 sierpnia (dzień izraelski): o godz. 12 w restauracji Mandragora „Lubliner cymes. Dzisiaj kuchnia Izraela” – warsztaty kulinarne z Malką Kafką, właścicielką sieci restauracji Tel Aviv Urban Food w Warszawie; od 13 w CK kolejno: „Hamsa, co to jest?” warsztaty plastyczne dla dzieci; „Izrael kolebką naszej kuchni. Korzenie kuchni żydowskiej” wykład Hanny Kosowskiej; „Move on Together Israeli Way” warsztaty ruchowo-taneczne (Patrycja Zasławska, Eryk Pacek, Ady Elzam); o 18 „Czy Izrael jest ważny dla Żydów?” Michael Schudrich, spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski; o godz. 19 Oficjalne otwarcie 3. Lubliner Festival i recital Olgi Avigail Mieleszczuk – sala główna CK.

10 sierpnia: o godz. 17 zwiedzanie Jesziwas Chachmej (ul. Lubartowska 85); od 17 w CK: „Lubliner tanc” warsztaty tańca izraelskiego; Jerzy Liniewicz wystawa fotograficzna „Jesziwas Chachmej Lublin – odrodzenie”; o 18 w Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN: „Baal Szem Tow, Rabi Nachman z Bracławia. Dlaczego religijni Żydzi odwiedzają Ukrainę?” wykład Symchy Kellera; o 19 w sali CK recital Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie „Zastępowałem w klatce dzikie zwierzę”.

11 sierpnia: o godz. 12 w restauracji Mandragora „Lubliner cymes” – warsztaty kulinarne dla dzieci; od 17 w CK: „Lubliner szpil” warsztaty klezmerskie z Trio Bum Bum; „Lubliner tanc” warsztaty tańca izraelskiego; o 18 w Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN „Światłość i mrok” wieczór z Małgorzatą Niezabitowską; o 19 w sali CK Monika Chrząstowska, recital „Od serca do serca. Wiera Gran”.

12 sierpnia: godz. 12 Ceremonia Pamięci w Państwowym Muzeum na Majdanku; od 12 w CK: „Lubliner szpil” warsztaty z Trio Bum Bum; Zajęcia samoobrony dla kobiet; „Lubliner tanc” warsztat tańca izraelskiego; o 17:30 w Jeszywas Chachmej „Frejlech czyli radość” warsztaty ruchowo-taneczne; o 17:30 w Filharmonii Lubelskiej: koncert „Symcha Keller i Przyjaciele: Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka”, a o 20 koncert Roksany Vikaluk „Oj letily dyki husy” – pieśni żydowskie i ukraińskie; o 21:30 w CK trio Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura) koncert jazzowy.

13 sierpnia: od godz. 12 w CK: „Lubliner szpil” warsztaty z Trio Bum Bum; Warsztaty tanga z parą mistrzowską: Anna Iberszer i Piotr Woźniak; Zajęcia samoobrony dla kobiet; o 17 przed CK „Gang Tango” koncert i pokaz pary mistrzowskiej: Anna Iberszer i Piotr Woźniak – wspólne tańce; o 20 amfiteatr w Ogrodzie Saskim „W górę!” koncert zespołu Klezmafour; o 21:30 w CK „Balkan-Klezmer Dance Night” – występ i potańcówka z zespołem PropaBanda.

14 sierpnia: o godz. 12 Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego; od 13 w CK: Warsztaty tanga z parą mistrzowską: Anna Iberszer i Piotr Woźniak; Zajęcia samoobrony dla kobiet; o 15 projekcja filmu „Lubelskie ślady Akcji Reinhardt” – spotkanie po; o 16 w Jeszywas Chachmej „Makabi: żydowskie tradycje” wykład Sary Hazy i warsztaty rodzinne fitness; Zwiedzanie obiektu; o 17 w CK: „Koszerna wódka. Historia przedwojennych gorzelni” spotkanie oraz degustacja. O godz. 20 koncert finałowy festiwalu „Tango mych marzeń i snów” w amfiteatrze Ogrodu Saskiego, gdzie wystąpią Anna Dereszowska, Ania Karwan, Kuba Badach, Kaja Mianowana, Lala Czaplicka, Anna Głogowska i Rafał Maserak. A o 21:30 w CK „Izraelskie Jazz Session” Yogev Shetrit Trio & Pendofsky.

Program: http://ck.lublin.pl/2022-lubliner-festival-festiwal-kultury-zydowskiej.

Marek Rybołowicz