Kozienalia kończą studenckie szaleństwa

Tysiące studentów żegnały Kozienalia UMCS, które kończyły XXVI Lubelskie Dni Kultury Studenckiej, czas świetnej zabawy, koncertów i wielu innych wydarzeń artystycznych.
Od 19 do 21 maja na terenie Browaru Perła dla studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na dwóch scenach zagrało łącznie 18 kapel, m.in. Otsochodzi, Łona/Webber & The Pimps, Taco Hemingway, Ten Typ Mes, Sorry Boys i inni. Trzeciego, ostatniego już dnia studenckiej imprezy główną sceną rządzili: Rosalie, Krzysztof Zalewski i Margaret. Gwiazdą wieczoru był zespół Hey. Pod mniejszą scena można było pobawić się przy muzyce: Lily Hates Roses i Mary Komasy. Oprócz koncertów organizatorzy zapewnili cały szereg atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na głodnych czekały foodtrucki.
Ale koncerty to nie wszystko. Kozienalia to równiez X Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki – SPAM (łącznie zagrało 11 kapel), ale także Studenckie Maratony Filmowe, na których tym razem dominowały filmy grozy.
Nie od dziś wiadomo, że UMCS stawia na sport, w związku z tym miała miejsce kolejna edycja Kozienaliów na Sportowo. W ramach czwartej edycji Street Show Tego królowała „sztuka uliczna”. Uczestnicy mogli pokryć graffiti autobus, wspólnie pojeździć na deskach pod okiem profesjonalistów, zdobyć vouchery do Strefy Wysokich Lotów, Let Me Out, Archiwum Kryminalnego i BeActive.
A na koniec, 24 maja, ok godz. 20 w ramach Kozienaliów odbędzie się IV edycja „Nocy bez prądu”. Przed domem studenckim Babilon, na miasteczku akademickim UMCS i w Chatce Żaka można będzie spędzić kilka godzin bez jakichkolwiek urządzeń elektrycznych przy przygotowanych wcześniej świeczkach i lampionach. „Noc bez prądu” ma przypomnieć studentom, że nie trzeba spędzać całego swojego wolnego czasu przed komputerem i ekranem telefonu. Można go wykorzystać, wychodząc na świeże powietrze ze znajomymi, śpiewając piosenki, grając w planszówki czy po prostu siedząc i słuchając tego, co się dzieje wokół. Warto przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i na chwilę do nich wrócić. W programie znalazły się m.in. gry planszowe i walki na miecze, nad którymi będzie czuwał Teatr Miecza. Oprócz tego organizatorzy przygotowali też wyjątkowy pokaz świetlny LED Show. Wszystko będzie miało swoja oryginalną oprawę muzyczną. Gitary i inne instrumenty są mile widziane.
I jeszcze 31 maja odbędzie się Kozienaliowy Festiwal Nauki i Kozienaliowa Gala Naukowca. W poprzedniej edycji Kozienaliowego Festiwalu Nauki zaprezentowało się ponad dziesięć kół naukowych z różnych wydziałów oraz organizacje studenckie działające na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. W drugiej części wydarzenia przeprowadzono warsztaty chemiczne oraz kryminalistyczne, podczas których uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę z wielu dziedzin naukowych.
Kozienalia w tym roku zdobyły I miejsce w internetowym głosowaniu na najlepsze wydarzenie kultury – Strzały 2016.
Joanna Niećko