Kraszewski wspaniałym patronem

Dzień patrona SP nr 47 w Lublinie

W Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie 19 marca odbyła się VI edycja Międzyszkolnego konkursu „Józef Ignacy Kraszewski – wzorem dla współczesnego człowieka”. Była to również uroczystość patrona i święto całej szkolnej społeczności.


– Od lat organizujemy międzyszkolny konkurs wiedzy o patronie szkoły i konkurs plastyczny związany z jego twórczością, bo niewiele osób wie, że Kraszewski był również malarzem i grafikiem – mówi Paweł Krysa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie.
W konkursie wiedzy o Kraszewskim rywalizowały trzyosobowe drużyny z lubelskich szkół. W tym roku było ich siedem. – Dla naszej szkoły J. I., Kraszewski jest bardzo bliską postacią. Przybliżamy go uczniom już od pierwszej klasy szkoły podstawowej m.in. poprzez jego prace plastyczne i utwory. Naszą szkolną tradycją jest doroczna wizyta uczniów klas szóstych w muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie. To placówka, z którą jesteśmy bardzo zaprzyjaźnieni – dodaje pan dyrektor.
Zainteresowanie uczniów patronem widoczne jest na każdym kroku. – Ta szkoła wzorcowo pracuje z patronem, co daje piękne efekty – mówi Anna Czobodzińska-Przybysławska, była wieloletnia dyrektor Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie. – Kraszewski to jedna z najciekawszych postaci polskiej kultury, życia społecznego i politycznego XIX wieku. Polska szkoła generalnie niewiele o Kraszewskim mówi, a uczniowie słabo go znają. Chyba, że akurat jest czytany w domach, bo kiedyś wydawało go się hurtowo – dodaje.
– Kraszewski, choć czytany, jest jednak niedoceniany, a tymczasem ma wiele cech godnych naśladowania, jak pracowitość czy patriotyzm – mówi z przekonaniem Zbigniew Pielechowski, pomysłodawca szkolnego konkursu o Kraszewskim, wieloletni dyrektor szkoły, inicjator nadania jej imienia J. I. Kraszewskiego.
– Lubię bardzo książki naszego patrona. Moja ulubiona to „Nauczyciele sieroty”. Bardzo mi się podoba, że są tak po ludzku napisane, dobrze się je czyta – mówi Mateusz Pietruszka, uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie. Szkolne zmagania umilił występ chóru SP nr 47 „Con Passione”. Emilia Kalwińska

VI edycja Międzyszkolnego Konkursu „Józef Ignacy Kraszewski – wzorem dla współczesnego człowieka” – wyniki: I miejsce zajęli uczniowie SP w Mętowie przygotowywani przez panią Katarzynę Szajewską i Małgorzatę Wojtyłę-Drwal; II miejsce uzyskała drużyna z SP w Wisznicach, opiekunem była pani Barbara Głowacka. III miejsce ex aequo zdobyli uczestnicy z SP nr 51 w Lublinie przygotowywani przez panią Bożenę Osmulską, SP nr 4 w Lublinie opiekun pani Magdalena Papuga oraz SP w Wilczopolu, pracujący pod kierunkiem pani Ewy Goduli. Poza podium znaleźli się uczniowie z SP ze Snopkowa z różnicą jednego punktu, przygotowywała ich pani Maria Jastrzębska-Szkutnik oraz drużyna pracująca pod kierunkiem pani Barbary Wojtaś z SP nr 3 w Lublinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here