Kredyt hipoteczny przy działalności gospodarczej – jak bank oblicza zdolność?

Stabilny i pewny dochód oraz dobra historia kredytowa to czynniki, które budują wiarygodność kredytową i wpływają na przychylność banków przy przyznawaniu kredytów hipotecznych. Niezależnie od tego, czy jest się zatrudnionym na umowę o pracę, czy prowadzi firmę, procedura wygląda podobnie, jednak w przypadku zarządzania własną działalnością należy przygotować się na dostarczenie dodatkowych dokumentów. Sposób wyliczania zdolności kredytowej również się różni, dlatego warto przyjrzeć się kwestii tego, co jest brane pod uwagę przez bank przy scoringu.

Kredyt hipoteczny – dla kogo?

Osoby, które chcą kupić nieruchomość przy pomocy środków finansowych pozyskanych z banku lub przeprowadzić remont domu – https://www.creditspace.pl/informacje/kredyt-hipoteczny-na-remont/, mogą wystąpić o kredyt hipoteczny, który charakteryzuje się długoterminowym okresem spłaty. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób pożyczyć pieniądze, jeśli spełniają określone wymagania. Scoring kredytowy, czyli ryzyko biznesowe jest zależne od branży, większą ilość punktów otrzymują radcy prawni, księgowi, adwokaci, notariusze , lekarze prowadzący indywidualną praktykę lub weterynarze – tak zwane wolne zawody, niż osoby prowadzące firmy turystyczne, gastronomiczne i eventowe. Od tych drugich może być wymagane wykupienie dodatkowego ubezpieczenia lub dysponowanie wyższym wkładem własnym.

Badanie zdolności kredytowej przedsiębiorcy

Osoby, które chcą otrzymać kredyt hipoteczny i jako źródło zarobków wskazują działalność gospodarczą, są weryfikowani pod kątem:

  • okresu prowadzenia firmy – im dłużej działa przedsiębiorstwo, tym jest bardziej wiarygodne dla banku. Zazwyczaj minimum, jakie przyjmują instytucje finansowe przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych to 12 lub 24 miesiące,
  • stanu dochodu za określony okres – w zależności od polityki banku może być to średni dochód z ostatnich 12 miesięcy. Sprawdzana jest także stabilność dochodu, gwałtowne spadki i wzrosty przychodów,
  • tak jak wspomniane było wyżej, istotna jest rentowność branży, która może zmieniać się w zależności od różnych czynników, co wyraźnie można było zaobserwować w czasie pandemii.
  • Brany pod uwagę jest również rodzaj prowadzonej księgowości – rozliczając się z urzędem skarbowym w ramach Księgi Przychodów i Rozchodów można mieć wyższą zdolność kredytową niż w przypadku rozliczania się kartą podatkową lub ryczałtem.
  • Przedsiębiorcy weryfikowaniu są również pod względem zobowiązań kredytowych firmowych, jak i własnych.

Eksperckie wsparcie przy dopasowaniu kredytu hipotecznego

Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny warto skorzystać z interaktywnej platformy Credit Space, dzięki której można poznać najlepiej dopasowane i aktualne oferty bankowe. Kompleksowe narzędzie do analizy przedstawia najlepsze rozwiązania dla potrzeb kredytobiorcy. Wniosek składany jest zdalnie. Dostępna jest bezpłatna pomoc eksperta. Klienci na bieżąco mają wgląd w przebieg procesu kredytowego. Żeby dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku kredytowego, warto zajrzeć tutaj: https://www.creditspace.pl/informacje/kredyt-hipoteczny-a-dzialalnosc-gospodarcza/.

Materiał partnera