Krocząca likwidacja?

Gmina Wierzbica wprawdzie odpuściła formalnie temat likwidacji szkoły w Święcicy, ale mieszkańcy wioski twierdzą, że wójt znalazła inny sposób na „wygaszenie” tamtejszej podstawówki. Szkoła ma zakaz przyjmowania 3-4 latków. Mają być oni kierowani do nowego przedszkola w Wierzbicy. Nauczyciele boją się, że stamtąd już do Święcicy nie wrócą.

Kilka lat temu o szkołę w Święcicy przetoczyła się prawdziwa batalia. Zaraz po wyborach wójt chciała przeforsować jej likwidację. Okoniem stanęli nauczyciele, rodzice a ostatecznie i radni. Gmina próbowała jeszcze pozbyć się szkoły, przekazując ją prywatnemu stowarzyszeniu. Ale i z tego pomysłu ostatecznie się wycofano. Wydawało się, że temat został definitywnie zarzucony. Ale teraz rodzice uważają, że wójt znalazła sposób na ciche wygaszenie ich szkoły.

– Pani wójt zabroniła przyjmowania dzieci na nowy rok szkolny do Święcicy, a jak nie będzie dzieci, to wiadomo, że nie będzie szkoły i nie trzeba nawet przeprowadzać żadnej likwidacji – pisze autor listu, który trafił do naszej redakcji przed tygodniem.

Nie do końca jest to prawda. Ani wójt, ani dyrekcja szkoły nie może zabronić przyjmowania dzieci do klas pierwszych. Ale faktycznie może ograniczyć przyjęcia dzieci młodszych. I tak faktycznie się stało. W szkole funkcjonował do tej pory oddział przedszkolny. Trafiały tam dzieci od 3. do 6. roku życia. Ale w tym roku zmienił się statut placówki. I teraz do szkoły mogą zostać zapisane tylko 5- i 6-latkowie. Rodzice młodszych pociech, jeżeli zechcą posłać je do przedszkola, muszą zdecydować się na to w Wierzbicy. Wszyscy wiedzą, że do zmiany statutu doszło po sugestii wójt. Ale trudno się dziwić, skoro gmina kończy budowę nowego budynku przedszkola i żłobka za prawie 8,5 mln zł. Podobno nabór do nowej placówki jest bardzo duży. Czy rzeczywiście przedszkole zagrozi szkole w Święcicy?

– W przedszkolu nawiązują się pierwsze znajomości i przyjaźnie. Dzieci zżywają się ze sobą i potem razem chcą trafić do tej samej klasy w szkole – mówią nauczyciele. – Większość dzieci z przedszkola z Wierzbicy pójdzie już do tutejszej szkoły podstawowej. Nie wrócą do Święcicy.

Ostatecznie będzie to jednak zależało od rodziców. bf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here