Król gambitu

Maciej Koziej, student I roku lingwistyki stosowanej na UMCS, zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Amatorów w szachach klasycznych.


W dniach 1-8 kwietnia 2017 r. we włoskim Spoleto odbywały się Mistrzostwa Świata Amatorów w szachach klasycznych. Uczestniczyło w nich pięcioro reprezentantów Polski. Maciek zdobył złoto w grupie zawodników z kategorią rankingu FIDE do 2000 pkt. – Z dziewięciu rund nasz student wygrał aż osiem partii, a jedną zremisował. O punkt wyprzedził drugiego w klasyfikacji Pankaja Sharmę z Indii. Zawody rozgrywane były w 3 grupach: z kategorią rankingu do 2300, 2000 oraz 1700 – wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik Prasowy UMCS.
– Szachami zacząłem interesować się od dziecka. Wcześniej grali ze mną rodzice. Na pierwsze kółko szachowe zapisałem się w wieku 9 lat w II klasie podstawówki w Kielcach, skąd pochodzę – wyjaśnia Maciej Koziej. Z czasem poziom jego umiejętności stawał się coraz bardziej profesjonalny a godnych przeciwników musiał szukać coraz dalej. Oprócz członkostwa w sekcji akademickiej szachów KU AZS UMCS Lublin starał się ćwiczyć, grając przez Internet. – Gra się wtedy z szachistami z całego świata. Najtrudniej mi było pogodzić intensywny trening z codzienną nauką, bo moje studia należą do wymagających – wyjaśnia Maciej.
Wygrana w mistrzostwach daje mu trzeci, najbardziej prestiżowy tytuł szachowy na świecie. W rozmowie z „Nowym Tygodniem” odniósł się do pomysłu minister Anny Zalewskiej, która już do pierwszych klas szkoły podstawowej chce wprowadzić obowiązkową grę w szachy. – To ciekawy pomysł. Szachy rozwijają logiczne myślenie i pomagają odpowiadać za konsekwencje własnych działań – przyznaje student lingwistyki. (EM.K)