Król karp z ostatnią wizytą we dworze

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 4 grudnia, w południe, zaczną się XVII Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna w Jakubowicach pod Lublinem. To okazja, by pochwalić się sztuką kulinarną, dobrym smakiem, ale i zweryfikować listę znajomych.

Do 2019 roku w każdą pierwszą niedzielę grudnia od 16 lat Dwór Anna zapełniał się gośćmi. Z całego województwa, ale i z najdalszych części Polski zjeżdżali tu smakosze ryb. Tak będzie i tym razem. Tradycyjnej imprezie towarzyszą „Karpiowe Potyczki” – wydarzenie promocyjne tej ryby organizowane po raz trzeci z organizacją producentów Polski Karp – król wykwintnej gastronomii.

Organizatorzy mówią o nich „dożynki rybackie”, my wolimy eufemizować „rybne ostatki” – tak czy siak jest to okazja, by promować rzemiosło rybaków, ich osiągnięcia w zakresie hodowli i produkcji ryb. W konkursie uczestniczą podmioty gospodarcze z województwa lubelskiego, wystawcy prezentują potrawy z ryb hodowanych w regionalnych akwenach. W ostatnim, przed pandemią, było tu 37 wystawców, do konkursu zgłoszono 60 dań z ryb. Potrawy te ocenia jury, którego skład zawsze stanowi o randze imprezy.

– Uczestników konkursu dzielimy na kategorie: gospodarstwa rybackie, szkoły gastronomiczne, koła gospodyń oraz restauracje. W każdej kategorii przyznajemy po trzy nagrody, staramy się, by były cenne i przydatne, a to zasługa długiej listy sponsorów – mówi Kazimierz Gajek, właściciel obiektu. I zapewnia, że nie zabraknie w nim biznesmanów, celebrytów, przedstawicieli władz i mediów.

Imprezie od lat towarzyszy zbiórka na cele charytatywne, która w tym roku odbędzie się na rzecz Fundacji „Żyć z autyzmem” w Lublinie.

Wydarzenie to promuje województwo od najlepszej strony, angażuje lokalne społeczności, pielęgnuje tradycję i wysoki status naszej gastronomii, ma wpływ na wolumen hodowli ryb w regionie, a przez to i kondycję obywateli. Składa się na to popularność spożywania ryb, które zawierają łatwo przyswajalne i lekkostrawne białko oraz kwasy tłuszczowe, m.in. Omega 3. Wydarzenie w Dworze Anna wpisuje się w promocję produktów ekologicznych, gdyż jadłospis dań z ryb z certyfikowanych źródeł pomaga zmniejszyć tzw. ślad węglowy – przekonują organizatorzy. Dołączam się i ja…  Marek Rybołowicz