Krwiodawcy z Chełma w Brukseli

W dniach 17-21 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie na zaproszenie prof. Mirosława Piotrowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, uczestniczyli w wycieczce do Brukseli. Główne jej cele to zwiedzanie siedziby instytucji unijnych i centrum miasta oraz wręczenie dyplomów honorowym dawcom krwi.


Zwiedzanie Parlamentu Europejskiego w Brukseli rozpoczęło się prelekcją na temat historii instytucji unijnych, funkcjonowania oraz roli Parlamentu Europejskiego. Następnie młodzież zwiedzała gmach, w którym odbywa się większość obrad, mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W przerwie wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego PE, dialogu UE z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku eurodeputowany prof. Mirosław Piotrowski w niezwykle interesujący sposób opowiadał o pracy w Parlamencie Europejskim, w grupie politycznej ECR, komisjach oraz delegacjach parlamentarnych. W tym historycznym miejscu – sercu demokracji UE, reprezentującym 500 milionów ludzi prof. Piotrowski wręczył honorowym dawcom krwi – Emilowi Adamkowi i Jakubowi Mazurowi – dyplomy za udział w XIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” na Etapie Okręgowym Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie oddali 128 litrów 400 ml krwi. Szkoła od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w kolejnych edycjach turnieju w różnych kategoriach.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historii Europejskiej. Od mitów i odkryć po chaos i spójność w XX w. Dom Historii Europejskiej zabiera zwiedzających w podróż wirtualno-multimedialną śladami historii Europy i skłania do refleksji nad przyszłością. Ekspozycja pokazująca procesy historyczne, które ukształtowały współczesną Europę, wywołuje kontrowersje wśród zwiedzających. W dalszej kolejności honorowi dawcy krwi z Zespołu Szkół Technicznych zwiedzili: wspaniały Grand Place – jeden z najpiękniejszych rynków w Europie, zachwycający fasadą gotyckiego ratusza i pięknie podświetlonymi kamienicami, Manneken pis – zabawną figurkę z XV wieku, która jest symbolem miasta, doskonale znanym turystom z całego świata.

Organizatorem wyjazdu był Mariusz Śliwa – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i przedmiotów informatycznych. – Serdecznie dziękuję panu posłowi prof. Mirosławowi Piotrowskiemu za pomoc w organizacji wycieczki do Brukseli oraz serdeczne przyjęcie – mówi M. Śliwa. (b)