Kryptowaluty wciągnęły go w długi

31 tysięcy złotych stracił w minionym tygodniu mieszkaniec Lublina, który chciał kupić kryptowaluty od rzekomego przedstawiciela firmy brokerskiej. Przestępcom wystarczyło chwilowe przejęcie władzy nad komputerem ofiary.


Trzy tygodnie temu policjanci, wspólnie z przedstawicielami Urzędu Kontroli Nadzoru Finansowego apelowali na łamach Nowego Tygodnia o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku kontaktów telefonicznych oraz e-mailowych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej, zwłaszcza jeżeli nie było się dotychczas klientem takiego podmiotu. Niestety, lublinianin, który zgłosił się w minionym tygodniu do Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, nie zetknął się z tymi ostrzeżeniami.

Na początku tygodnia z poszkodowanym mężczyzną skontaktował się przedstawiciel rzekomej firmy brokerskiej, zajmującej się handlem kryptowalutami.

– Nieznajomy oświadczył, że posiada do wypłaty 6 tys. USD i aby otrzymać te pieniądze konieczne jest sprawdzenie wiarygodności kredytowej wkręcanego klienta. W tym celu został on poproszony o zainstalowanie na swoim komputerze specjalistycznego oprogramowania. Następnie wspólnie ze sprawcą wypełnili wniosek kredytowy, mający potwierdzić zdolność kredytową. Po chwili pokrzywdzony stracił na chwilę dostęp do swojego konta, po czym zorientował się, że zaciągnięto kredyt i pieniądze w kwocie 31 tys. złotych zostały już przelane na inny rachunek – ostrzega komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Policjanci poszukują sprawców oraz apelują o ostrożność przy transakcjach internetowych.- Zwracamy uwagę, że dane pozyskane podczas takiej operacji mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych – dodaje podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – Na stronie internetowej KNF można sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni nasz rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski i czy nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF. LT