Książki „straszne” i książki duchowe

Wydawnictwo PAX, Wydawnictwo Gaudium, Wydawnictwo M, Wydawnictwo KUL, Wydawnictwo JUT – to tylko kilka z około czterdziestu wydawnictw, które prezentowały swoje książki na XXI Targach Wydawców Katolickich, które odbyły się od 20 do 22 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.


Każdego dnia między godz. 9 a 18 w holu Collegium Jana Pawła II odwiedzało setki osób. Potencjalni czytelnicy na każdym z wydawniczych stoisk mieli do wglądu dziesiątki publikacji, o tym wiele naukowych, jak te prezentowane na stoisku Wydawnictwa Naukowego KUL, gdzie królowały m.in. przekłady Biblii z języka aramejskiego, dokonane przez ks. prof. Mirosława Wróbla.

Oprócz książek naukowych wzrok absorbowały dziesiątki, jeśli nie setki książek w barwnej oprawie, atrakcyjnej dla współczesnego, także młodego czytelnika.

Była wśród nich m.in. nowość wydawnicza nagłaśniana w ostatnich tygodniach w Internecie „Straszna książka”. Jej współautor, znany rekolekcjonista, dominikanin o. Adam Szustak,  postawił sobie za zadanie wyjaśnić w przystępny sposób znaczenie motywów, z jakimi spotykamy się w chrześcijaństwie.

Niektóre z nich odnoszą się do rzeczywistości ponadnaturalnej, ale bynajmniej nie w wydaniu anielskim. Autorzy wspomnianej książki starają się odnosić do nich bez przesadnego demonizowania, stąd nieco przewrotny tytuł oraz sama okładka publikacji – dominuje na niej motyw „straszliwej paszczy” oraz odcień ognistej, rzec można że wręcz piekielnej, czerwieni.

Lubelski czytelnik na Targach mógł zaopatrzyć się także m.in. w książki o nieustannie popularnym, i czczonym przez wielu katolików, świętym o. Pio. Wśród wydawnictw poświęconych jego osobie były też niewielkie książeczki sprzedawane w dziale „tania książka” za kwotę od 2 do 5 zł.

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie innym włoskim duchownym żyjącym w czasach o. Pio, o. Dolindo Ruotolo. Polska autorka, Joanna Bątkiewicz-Brożek napisała książkę poświęconą o. Dolindo, która w naszym kraju stała się bestsellerem. Dzięki temu co najmniej kilka katolickich wydawnictw dostrzegło sens przybliżania polskiemu czytelnikowi tej wyjątkowej postaci, czego dowodem była liczna na XXI Targach kolekcja publikacji poświęcona temu zakonnikowi.

Autorem obecnym na targach był także lubelski proboszcz, ks. Arkadiusz Paśnik, którego książkę pt. „Lęk” eksponowało Wydawnictwo Paulistki.

Od lat prawdziwą atrakcją i ozdobą Targów Wydawców Katolickich są koncerty w auli kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku w środowy wieczór 21 listopada z koncertem zatytułowanym „Polonez Listopadowy” wykonał znakomity polski artysta, kompozytor, poeta Leszek Długosz. Towarzyszył mu na skrzypcach Robert Kabara, który wykonał utwór Henryka Wieniawskiego (1835 – 1880), polskiego kompozytora i wybitnego skrzypka związanego z naszym miastem. (Dom rodziny Wieniawskich był prawdziwym artystyczno-intelektualnym salonem Lublina, gdzie odbywały się koncerty, dyskusje literackie, itp.). W wykonaniu Leszka Długosza usłyszeliśmy kompozycje do słów polskich poetów, m.in. Czesława Miłosza.

Patronami honorowymi XXI Targów Wydawców Katolickich byli ks. abp. Stanisław Budzik, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński.

Monika Skarżyńska