Kto ciężko pracował, a kto się obijał

Piotr Popiel z Prawa i Sprawiedliwości był najbardziej aktywnym radnym upływającej kadencji – wynika z raportu Fundacji Wolności. Za nim uplasowali się Marcin Nowak (Wspólny Lublin) i Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość).


W środę, 17 października Fundacja ogłosiła wyniki. – Pod ocenę wzięliśmy policzalne kryteria: liczbę złożonych interpelacji, udział w głosowaniach, obecność na posiedzeniach sesji i komisji, składanie wniosków do budżetu miasta, a nawet odpowiadanie na maile – czytamy na stronie internetowej FW.

Zwycięzca, czyli Piotr Popiel, zgromadził 62 punkty, Marcin Nowak – 59, a Stanisław Brzozowski – 55. Za podium uplasowali się Beata Stepaniuk-Kuśmierzak z Platformy Obywatelskiej (49 punktów) i jej kolega z klubu – Zbigniew Jurkowski (45 punktów). Najwięcej, bo 183 interpelacje, złożył przez cztery lata radny Nowak.

Fundacja Wolności opublikowała też wyniki frekwencji podczas głosowań na sesjach. Z raportu wynika, że najbardziej sumiennym radnym w tym zakresie był Bartosz Margul z Platformy Obywatelskiej (frekwencja 99,76%). Za nim uplasowały się radna Anna Ryfka z PO (frekwencja 98,62%) i Ewa Stadnik z PO (frekwencja 98,2%). Na „drugim biegunie” znalazł się profesor Mieczysław Ryba z Prawa i Sprawiedliwości (frekwencja 71%) i jego kolega z klubu – Piotr Gawryszczak (74,86%). Średnia frekwencja dla wszystkich radnych wyniosła 90,38 %. Czy to dużo? – Uważam, że wynik powinien być nieco wyższy. Udział w głosowaniach to podstawowy obowiązek radnego – komentuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

A jak wypadły poszczególne ugrupowania? Średnia frekwencja podczas głosowań wyniosła: 93,53% dla klubu PO, 90,6% dla Wspólnego Lublina i 87,41% dla PiS.

Grzegorz Rekiel