Kto czyta, żyje podwójnie

Agnieszka Cholewa, pracownik filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, zachęca do czytania nie tylko w wakacje

Lublinianie uznali ten slogan za swój i chętnie sięgają po książki. Potwierdzają to bibliotekarze.


– W okresie wakacyjnym dużym zainteresowaniem cieszą się przewodniki – zarówno te po Europie i Polsce, jak i po świecie. W naszej filii mamy sporo tego typu publikacji. Staramy się aktualizować wydania. Czytelnicy pytają o określone kierunki i takie przewodniki w miarę możliwości kupujemy. Mamy najnowsze przewodniki po Andaluzji, Nepalu, Korsyce, Malcie czy Japonii – mówi Agnieszka Cholewa, pracownik MBP z filii nr 21 na Starym Mieście.

Wiele osób pyta też o tematykę II wojny światowej. Chętnie wypożyczany jest np. „Pamiętnik z czasów wojny” Idy Gliksztej. – Jest to nasza nowość: pamiętnik lubelskiej Żydówki z lat 1939-1943. Czytelnicy bardzo często pytają o wspomnienia dotyczące II wojny światowej i pozycje, które zawierają wątki odnoszące się do Lublina. Z tej tematyce mamy naprawdę dość duży zbiór, zawsze chętnie coś doradzimy – mówi Agnieszka Cholewa.

W wakacje na popularności zyskują też wszelkiego rodzaju poradniki, np. z dziedziny medycyny, dotyczące chorób tarczycy czy cukrzycy, zwłaszcza te, w których wiedza podana jest w przystępny sposób. – Ostatnio pojawiają się również książki będące zapisami osobistych relacji np. pacjentów wychodzących z depresji. Hitem czytelniczym jest też książka Pawła Reszki „Mali bogowie”.

Są to wspomnienia zarówno lekarzy, jak i pacjentów, przedstawiające współczesną sytuację w polskiej medycynie. Temat niezwykle trudny, wręcz zapalny, ale zachęcam do lektury tej pozycji, która jest w naszej bibliotece bardzo chętnie wypożyczaną książką – dodaje pani Agnieszka. Popularne są też książki z dziedziny psychologii. Wzięciem cieszy się m.in. „Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline” Jerolda J. Kreismana i Hala Strausa czy „Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?” Piotra Buckiego i Wojciecha Pączka.

Lektury na każdą porę

W wakacje czytelnicy częściej sięgali po książki z dziedziny reportażu. W bibliotecznych nowościach w fili nr 21 jest np. „Krótka historia o długiej miłości” Angeliki Kuźniak i Ewelina Karpacz. To poruszająca historia Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Oboje za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia. Tam właśnie się w sobie zakochali, choć nie mogli się zobaczyć, a jedynie pisali do siebie listy. – Polecam także książki Sylwii Kubryńskiej „Mama” i „30 sekund”. To książki reportażowe, które wstrząsają, prowokują, dają do myślenia.

Nie są łatwe w odbiorze, ale pokazują rzeczywistość taką, jaka jest, bez upiększeń – mówi Agnieszka Cholewa. – Bestsellerem czytelniczym, który śmiało mogę polecić, jako lekturę jest książka Katarzyny Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała…”. To książka z bardzo dobrymi recenzjami, taki trochę poradnik życiowy – przemyślenia zakończone celną pointą czy doskonałą ciętą ripostą – tłumaczy bibliotekarka.

Emilia Kalwińska

W Lublinie zapisanie się i korzystanie z miejskiej sieci bibliotek publicznych jest całkowicie darmowe. Filia nr 21 mieści się w zabytkowej kamienicy pod adresem Rynek 11, na wprost Trybunału. Telefon to 81 532-05-45. Otwarta jest w poniedziałek, środę i piątek 10.00 – 18.00 oraz we wtorek i czwartek 10.00 – 16.00.