Kto zabrzmi inaczej?

Koncerty Innych Brzmień co roku ściągały tłumy. W tym roku będą obowiązywać covidowe limity

Zbliża się kolejna odsłona festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzmienia”. Tegoroczna uczta oryginalnej muzyki w naszym mieście obejmie dni 24-27 czerwca.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to jedno z najbardziej inspirujących i zaskakujących wydarzeń tej branży w Polsce. Pozwala usłyszeć nad Bystrzycą światowe gwiazdy i oryginalne dźwiękowe odkrycia. Oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań. To spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi z pogranicza różnych gatunków, tradycji i kultur. Organizatorem festiwalu są od początku Warsztaty Kultury w Lublinie.

Co wiemy o artystach tegorocznej edycji festiwalu?

Najważniejszą osobą i osobowością festiwalu zdaje się być Muniek Staszczyk. Podczas tegorocznych Innych Brzmień pojawi się w dwóch rolach. Zagra wyjątkowy koncert w ramach projektu „Muniek i Przyjaciele”. Tym razem frontman zespołów T.Love i Szwagierkolaski zaprosi widzów do bardziej kameralnej, akustycznej i intymnej muzyki. Na scenie będą mu towarzyszyć dwaj świetni gitarzyści: Janek Pęczak i Cezariusz Kosman.

Staszczyk wystąpi też w roli książkowego bohatera. Rafał Księżyk i Jarek Szubrycht porozmawiają z nim o jego słynnej biografii „King!”, wydanej jakiś czas temu przez Wydawnictwo Literackie.

Tarwater to duet, który założyli w 1995 roku w Berlinie Bernd Jestram i Ronald Lippok. Obaj artyści stali się reprezentantami niemieckiego post-rocka, nie stroniąc po drodze od elektroniki, avant-popu, ale też choćby projektu łączącego muzykę awangardową i poezję (np. wspólna płyta Tarwater z Iggym Popem i Carstenem Nicolaiem vel Alva Noto). Wizytówką duetu jest też bogaty katalog muzyki na potrzeby teatru, filmu, a nawet opery.

Daniel Latorre to brazylijski mistrz gry na organach Hammonda koncertujący z powodzeniem na całym świecie. Jednak występująca na Inne Brzmienia ekipa ORGANisation nie pochodzi z Brazylii. Latorre w Polsce rozwija swój nowy projekt, do którego zaprosił uzdolnionych i wszechstronnych jazzmanów młodszego pokolenia. Unikalne brzmienie instrumentu Hammonda połączone z perkusją, puzonem i trąbką daje oryginalny, ciekawy efekt.

Ale to nie wszystko

W programie nie brakuje akcentów polskich, również lokalnych.

Colors to małomiasteczkowa kolaboracja (Puławy/Otwock) tęskniąca za muzyką z przełomu wieków – tak piszą o sobie sami muzycy zespołu. Na wydanej niedawno debiutanckiej płycie mamy zarówno post-punk, shoegaze, echa sceny hardcore-punk.

Pod akronimem ARRM kryje się kwartet instrumentalny powołany do życia przez Artura Rumińskiego. Składa się z muzyków takich formacji jak Thaw, Furia czy 52UM. ARRM tworzą wyłącznie muzykę instrumentalną, hipnotyczną, wykorzystującą m.in. charakterystyczne ‘dronowe’ brzmienie gitar. Wybija się transowość ich muzyki, motoryka i rozbudowane kompozycje.

BNNT is Resina oznacza wspólny projekt, artystyczną kooperację stołecznych muzyków i performerów z formacji BNNT oraz Karoliny Rec czyli Resiny. Słuchaczy Innych Brzmień w swoją dźwiękową podróż zabiorą właśnie Resina oraz Daniel Szwed.

You.Guru to pochodzące z Bydgoszczy trio bazuje na eksperymentowaniu z dźwiękiem. Udział w takich projektach jak Something Like Elvis, Innercity Ensemble czy Potty Umbrella pozwala im w oryginalny i autorski sposób bawić się brzmieniem i formą. Ich muzyka jest oparta na transowych zapętleniach i psychodelicznych melodiach.

Jantar – w tym przypadku nie chodzi o bursztyn, a portugalskie słowo „obiad” – to efekt fascynacji kulturą tego obszaru językowego. Za nazwą zespołu kryje się czwórka artystów również z Bydgoszczy, którym przewodzi Kuba Ziołek przez lata związany z takimi formacjami jak Alameda, Ed Wood, czy też Stara Rzeka. Mówią że, połączyła ich miłość do szeroko pojętej brazylijskiej muzyki popularnej.

Doroczna prezentacja wytwórni płytowej na tym festiwalu obejmie Instant Classic – unikalną i wydającą muzykę nieprzeciętnych artystów. W katalogu firmy można znaleźć tak ważne dla polskiej alternatywy formacje, jak Alameda, Innercity Ensemble, The Stubs, ARRM, BNNT, Lotto, THAW, Dynasonic.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, jednak należy zdobyć wejściówki. Informacje w tej kwestii i detaliczny program festiwalu: www.innebrzmienia.eu.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here