Kto zastąpi wicedyrektor?

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie nowym wicedyrektorem Szkoły Podstawowej w Sawinie. Obecna, Halina Smyk, z nowym rokiem szkolnym zasiądzie w fotelu dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Chełmie. Wśród potencjalnych jej następców wymienia się Dariusza Olszaka i Annę Sieciechowicz.

Halina Smyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Sawinie, w lipcu br. wygrała konkurs na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Stanowisko obejmie z 1 września br. Nie wiadomo natomiast, kto ją zastąpi w placówce w Sawinie. Nieoficjalnie mówi się o Dariuszu Olszaku i Annie Sieciechowicz. Olszak był m.in. dyrektorem zlikwidowanego gimnazjum w Sielcu. Sieciechowicz z kolei pracuje jako pedagog szkolny w Sawinie. Co ciekawe, za jedną i drugą kandydaturą stoi… wójt gminy Dariusz Ćwir. Olszak, choć kiedyś był działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, od jakiegoś czasu mocno klei się z Prawem i Sprawiedliwością, a więc partią, do której należy Ćwir. Z kolei Sieciechowicz jest… szwagierką wójta.

Popierany nieoficjalnie przez wójta Olszak z nowym rokiem szkolnym 2020/2021 miał zostać dyrektorem szkoły w Czułczycach, dla której organem prowadzącym od 1 września będzie stowarzyszenie „Edukator” z Łomży. Nie tak dawno rada gminy Sawin wyraziła zgodę na przekształcenie placówki z publicznej w niepubliczną. Rodzice uczniów w anonimowej ankiecie zdecydowanie opowiedzieli się jednak za Anną Kuryluk, która kieruje placówką od kilkunastu lat. Dariusz Olszak nie ma też wysokich notowań u rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Sawinie. Nie wszystkim również podoba się kandydatura Anny Sieciechowicz, głównie przez to, że prywatnie jest powiązana z wójtem.

– Wielu nauczycieli, którzy od lat pracują w Sawinie, w nowym roku szkolnym nie będzie miało pełnych etatów. Zatrudnianie kogokolwiek z zewnątrz nie ma zatem żadnego uzasadnienia. Nie wyobrażam sobie, by pan Olszak dostał pracę w naszej szkole kosztem innych nauczycieli – mówi jeden z gminnych radnych. – Martwi mnie to, że kompetencje powoli przestają mieć znaczenie, a decydują układy i znajomości. Głęboko wierzę w to, że funkcję wicedyrektora obejmie nauczyciel z doświadczeniem, odpowiednim przygotowaniem i znający specyfikę tej szkoły. (s)