Kultura covidem skażona?

Pandemia nie przeszkodziła CSK zorganizować ubiegłorocznej, czwartej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”, którą zaingurował spektakl „Kordian” (na zdjęciu). Mimo covidowych obostrzeń festiwal odbywa się również w tym roku, a kapituła wyłoniła już sześć spektakli, które powalczą o nagrody „Złota Kieszeń”

Jak przebiegał poprzedni rok w największej instytucji kultury w naszym mieście i województwie? Wbrew pozorom bardzo obficie: to 750 wydarzeń stacjonarnych, które skupiły blisko 300 tys. widzów. Odbyło się też 270 wydarzeń online, co daje prawie 120 tys. odbiorców.


Poczynając od najważniejszych w Centrum Spotkania Kultur wydarzeń, od stycznia do kwietnia minionego roku widzowie mogli oglądać IV edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. W ramach festiwalu odbyły się spektakle: „Kordian”, „Nic”, „Trojanki”. Było też szereg wystaw, jak „Forma Kolor Kostium. Zofia de Ines” czy „Kształt iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński” oraz wystawa scenograficzna autorstwa prof. Leszka Mądzika „Z mroku”, ponadto ekspozycja prac studentów uczelni artystycznych „Prometeusz”. Były też warsztaty scenograficzne z Agatą Dudą-Gracz. Te wszystkie wydarzenia nastąpiły jeszcze przed ostrym reżimem sanitarnym, który objął wkrótce wszystkie instytucje kultury.

We wrześniu miał miejsce Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów. Tegorocznemu konkursowi, poza warsztatami wokalnymi i koncertem galowym, towarzyszyły także podcasty do pobrania na witrynie CSK.

Także we wrześniu odbył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”. Głównym wydarzeniem była wystawa „Piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia”. W CSK pojawił się sam autor prowadząc warsztaty dla dzieci z malarstwa i rysunku. Odwiedzili nas ponadto: Michał Rusinek, Joanna Rusinek, Olga Ślepowrońska i Małgorzata Swędorowska.

W sali operowej odbyło się blisko 30 koncertów, spektakli i baletów. W ramach koncertów wystąpili: Dawid Podsiadło, Artur Rojek, KULT, Roy Willson, Kortez, Kasia Kowalska, Piasek, Passion de Buena Vista, Queen Symfonicznie, Varius Manx, Hommage a Blues Brothers, Accantus. Były również balety: Dziadek do orzechów, Jezioro łabędzie, Narodowy Balet Gruzji oraz spektakle teatralne: Berek 2, Nerwica natręctw, Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego Cyrkulacje 2020.

Muzyka i film w CSK

Nowym projektem było otwarcie Klubu Muzycznego CSK z cyklem #JAZZwCSK. Od czerwca do października w klubie miało miejsce 8 koncertów stacjonarnych (SOLD OUT). Zagrali, m. in.: Nahorny Trio, RGG Trio, Piotr Schmidt Quartet, Bandonegro. Trzy wydarzenia to koncerty online: The Sound Pack, Wilcze Jagody, Muzyka Polska. Koncertom towarzyszyła jak zawsze giełda płyt winylowych.

Kino Centrum Spotkania Kultur wyemitowało blisko 120 seansów, a wśród nich było 70 tytułów znakomitych filmów. CSK posiada przecież własną wirtualną salę kinową na platformie MOJEeKINO.pl – obecnie znajduje się tam ponad 200 filmowych tytułów, premier, całych festiwali i spotkań z twórcami.

Już w marcu wystartowała Akademia Kina CSK – wirtualne spotkania na żywo, które dotyczyły kinematografii i filmu w ich rozmaitych gatunkach. W lipcu oraz sierpniu działało Kultowe Lato Filmowe w ramach seansów organizowanych na dachu szklanego budynku. We wrześniu miał miejsce 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity – a to największy przegląd filmów dokumentalnych w Polsce, nawiedzający 6 polskich miast w tym samym czasie. Cała kinoteka była dostępna online. W grudniu odbył się wirtualny festiwal 6. Splat! FilmFest – International Fantastic Film Festival – przegląd nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina art-housowego.

Z innych form artystycznych

…udało się zrealizować w Centrum ponad 30 wystaw, m.in.: „Siła. Rzeźba. Masa. Prolog.”; „Polska ilustracja dla dzieci”; „Wzory Lublina”; „Odmienne ślady litografii”; „Wihajster, zazula i inni. Ilustracje Joanny Rusinek”; „Niebo nad Budapesztem”; „Pomiędzy ilustracją a abstrakcją” i wiele innych. Dodatkowo działała Galeria Saska – jedyna kolekcja sztuki w Lublinie otwarta przez cały rok.

Rok 2020 w CSK, to także nowy cykl online „Spotkania z Artystami” (17 wywiadów); rodzinne spotkania i warsztaty w Małym CSK oraz festiwal Retrobajki; warsztaty z tzw. animacji poklatkowej oraz cykl „Spotkania z Kulturą Węgierską”. W grudniu został tu ogłoszony ogólnopolski konkurs malarski „Lubelska Wiosna” organizowany przez Centrum Spotkania Kultur oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Jego efekty poznamy w roku bieżącym.

– Największym naszym projektem i jednocześnie wyzwaniem było widowisko telewizyjne „Testimonium Veritatis. 7 cnót według Papieża i Prymasa”. W październiku widowisko realizowane przez TVP jeszcze na dachu budynku mogli oglądać widzowie z całej Polski – przypomina Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy. Na tymże dachu w unikatowej Miejskiej Pasiece Artystycznej znajduje się 20 rodzin pszczelich, co daje ponad 200 litrów miodu rocznie. We wrześniu otworzyliśmy tam również Multimedialną Salę Pszczelarską, zawiązaliśmy stałą współpracę naukową z lubelskimi uczelniami oraz organizacją GreenWeek 2020.

Pomimo reżimu sanitarnego w Sklepiku Kulturalnym systematycznie powiększa się asortyment. Są to w dużej mierze wyjątkowe książki, ale i gadżety oraz pamiątki z Lublina.

Podsumowując w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w 2020 roku odbyło się 750 wydarzeń stacjonarnych. Trudno uwierzyć, że zgromadziły one blisko 300 tys. widzów. W miesiącach największych restrykcji anty-covidowych odbyło się również 270 wydarzeń online, co dało prawie 120 tys. odbiorców. Paleta działalności CSK obejmuje media społecznościowe – w nich ponad 35 tys. polubień oraz 30 tys. obserwujących (Facebook, Instagram).

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here