Kulturą w koronawirusa!

Mimo narastającego zagrożenia falą epidemii, sporo wrażeń artystycznych do końca stycznia 2022 oferują lubelskie instytucje branżowe. Przekonajmy się, czym zaskoczą nas: Warsztaty Kultury, Galeria Labirynt i Centrum Spotkania Kultur.


W atmosferę tradycyjnego świętowania wpisują się Warsztaty Kultury w Lublinie. Proponują koncert kolęd zespołu chóralnego Z Lasu. Pieśni pochodzą od ludowych śpiewaczek z Polesia oraz Podlasia, niektóre można jeszcze usłyszeć w tamtejszych cerkwiach. Podczas ich koncertu widownia zwykle śpiewa kolędy wraz z zespołem. Jest to wydarzenie praktycznie dla wszystkich: 14 stycznia o godz. 18 w sali widowiskowej Warsztatów, ul. Grodzka 5a. Udział bezpłatny aczkolwiek obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na www.warsztatykultury.pl.

W tejże placówce, jedynie bramę dalej (ul. Grodzka 7) obejrzymy wystawę „Krajobraz (nie)podzielny”. To tzw. interwencja artystyczna, która odnosi się do kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Twórcy wystawy, Tomasz Bielak – malarz, grafik, rzeźbiarz oraz Justyna Sokołowska – ilustratorka książek, zaprezentują mural oraz serię grafik z hash-tagami „las” i „granica”. Wernisaż 14 stycznia o godz. 18, a ekspozycja czynna do 28 lutego (poniedziałek – piątek w godz. 9-17). Wstęp wolny.

Tymczasem na wielkiej scenie

Centrum Spotkania Kultur 16 stycznia gości Accantus Live Band – polski zespół twórców i wykonawców oferujący własne projekty autorskie: musical, rock, muzykę filmową i inne, dynamiczne gatunki. Ta 8-osobowa grupa zapewnia wielką różnorodność repertuaru i sprawia, że w koncercie ich każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od wieku.

21 stycznia spektakl „Inteligenci” zapewni nam mentalny thriller w sztuce Marka Modzelewskiego. Dotyka ważne tematy, o których chcielibyśmy rozmawiać, lecz nie wiemy jak. Autor sprawnie i z humorem opowiada historię jednej z rodzin, acz kontekst narracji jest uniwersalny. Anna – Izabela Kuna/Anita Sokołowska i Szczepan – Wojciech Malajkat (jednocześnie reżyser) to inteligencka para o długim stażu, wychowująca razem dwóch synów. Pewna uroczystość rodzinna pokazuje, jak górę bierze znana wszystkim wojna polsko-polska. To już nie tylko konflikt małżeński czy pokoleniowy. Ktoś tu jest „lewakiem”, „narodowcem”, „feministką” – a wszystkiemu i tak winni są „Żydzi, masoni etc”. Czy w świecie łatek i etykiet jest jeszcze miejsce na dialog? Jak w rodzinach zachować tożsamość światopoglądu, nie oddalać się od siebie? Czy w społeczeństwie plemion potrafimy jeszcze śmiać się z samych siebie? Pytania zawarte w spektaklu dotyczą wielu polskich domów.

22 stycznia – dwukrotnie, Waldemar Malicki zaprosi na jego „Filharmonię Dowcipu”. Żartobliwe skecze muzyczne, perfekcyjne i zaskakujące aranżacje – to atut charyzmatycznego wirtuoza i jego zjawiskowego zespołu. „Tylko tutaj piękne i zmysłowe kobiety, eleganccy i czarujący mężczyźni wspólnie zawadiacko wywracają klasykę do góry nogami i tworzą rozrywkę na najwyższym poziomie” – czytamy w zapowiedzi koncertu.

Maestro Malicki z energetyczną orkiestrą pełną wybitnych solistów oczarowuje i bawi, lecz nie bezrefleksyjnie. Sięgają do klasyki w kontekście roku Moniuszkowskiego, przywołują nobliwe utwory w wersji folk, pop, rap. Przekonuje, że Moniuszko i AC/DC są sobie bliżsi niż przypuszczamy… To dwie godziny totalnej zabawy, refleksji, śmiechu i świetnej, odlotowej muzyki.

Więcej w przestrzeni CSK…

24 stycznia – również dwukrotnie, spektakl „Ostra jazda” (reż. Mirosław Połatyński) ukaże co się dzieje, gdy tracimy pracę i desperacko szukamy nowej. Survival, jaki pokonujemy by zdobyć wymarzone stanowisko może być długi i mozolny. Co robią bohaterowie sztuki, którzy z dnia na dzień utracili robotę? Postanawiają iść na skróty. Nie chcą walczyć o posadę i sami wymyślają sobie zajęcie. To karkołomny pomysł: postanawiają zrealizować… film erotyczny. Wydaje się to proste: trzeba tylko zatrudnić odpowiednich „aktorów” i ostro produkować coś, co przysporzy im mnóstwo pieniędzy! Wszystko zaplanowali detalicznie. Lecz jak to w życiu bywa, sytuacja wymyka się spod kontroli, komplikuje. Aktorzy Teatru Komedia z Warszawy gwarantują w tej sztuce zabawę śmieszną do łez, pikantną, ostrą jazdę.

Propozycję dla młodych widzów ma Teatr Tańca Grawitan 27 i 28 stycznia w spektaklach o 9:15 i 11:30. To widowisko „Śpiąca królewna” – taneczna wersja baśni Charles’a Perraulta o księżniczce, która podczas swoich 18-ych urodzin kłuje się w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem i zapada w głęboki sen. Widownia będzie tu podziwiać spektakl z udziałem ponad 130 wykonawców – dzieci i młodzieży pochodzących z wielu miejscowości województwa lubelskiego oraz tancerzy zawodowych zaproszonych do współpracy. Barwnej choreografii towarzyszy subtelna muzyka Piotra Czajkowskiego.

Co w Galerii Labirynt?

W obszernych salach przy ul. Popiełuszki 5 do 30 stycznia (wtorek-niedziela w godz. 12-19, bilet 1 zł) czynna jest osobliwa wystawa – skupiona na psychologicznych mechanizmach oswajania i reparacji – wskazuje kuratorka wystawy Magdalena Linkowska.

Panie: Aneta Grzeszykowska, Aleksandra Kubiak, Joanna Rajkowska wykorzystują w niej ciekawe narzędzia w celu poruszenia tematów stricte osobistych. Te jednak, w publicznym odbiorze, zyskują znaczenie uniwersalne, jak np. budowa relacji z innymi i z sobą samym. Rolę grają tu nie tylko osoby – ich gesty i akty, lecz też przedmioty traktowane jako posiadające moc sprawczą, całe „rytuały rzeczy”. Prace performatywne artystek rezonują w różnych sferach: psychologicznej, społecznej, kulturowej. To pole do refleksji nad tożsamością i doświadczeniem jednostki versus funkcja sztuki współczesnej w procesach wspólnotowych.

Innych troje lokalnych artystów: Magdalena Franczak, Paweł Korbus i Ewa Zarzycka swoje prace pokazują w ramach wystawy „Powiększenie 3” – tym razem w Galerii Labirynt (centrum Plaza) ul. Lipowa 13. Twórcy biorą na warsztat sferę ekonomii, podchodząc doń zarówno z powagą jak ironią. W życiu towarzyszy im wszak wiele stereotypów związanych ze sztuką, część dotyczy jej aspektów finansowych. To komercja nakłada konieczność bycia jednocześnie artystą, PR-owcem i menedżerem.

Czy te role idą w parze? Wystawa czynna do 30 stycznia (wtorek-sobota w godz. 13-18, niedziela godz. 12-19).

Wstęp bezpłatny.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here