Kulturalna uczta w Turce

Tradycyjne podpłomyki serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Okop-Kolonii, były hitem Festiwalu Kultury Ludowej, który odbył się 10 lipca w Turce. Stoiska wszystkich kół gospodyń, na których można było skosztować potrawy cieszyły się dużym wzięciem.

W sobotę, 10 lipca, w Turce odbył się Festiwal Kultury Ludowej organizowany w ramach projektu Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką „Malowniczy Wschód”. Przed świetlicą ustawiono stoiska, na których lokalni twórcy ludowi i koła gospodyń wiejskich prezentowały swoje wyroby kulinarne i rękodzielnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Kół z Michałówki, Brzeźna i Dorohuska. A hitem były pyszne podpłomyki, wypieczone i serwowane przez KGW z Okop-Kolonii.

Uczestnicy festynu mogli podejrzeć pracę kowala i garncarza oraz wziąć udział warsztatach rzeźbiarskich i rękodzielniczych. A Gminna Biblioteka Publiczna wystawiła eksponaty z Izby Etnograficznej znajdującej się w Pałacu Suchodolskich.

W trakcie Festiwalu wystąpiły zespoły ludowe z terenu gminy Dorohusk: Ale Babki z Kapelą Męską, Cuda Wianki, Cykady, Nadbużański Klon Zielony, Sąsiedzi oraz Teosinki. A dzięki połączeniu on-line publiczność mogła obejrzeć występy grupy tanecznej z Ukrainy i zespołu Opalinka, którzy z powodu aktualnych obostrzeń nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w festiwalu. Imprezę prowadziła Halina Mysakowska.

Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej przygotowało grę z upominkami i poczęstunek. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych. I dziękują Zespołom śpiewaczym, Kołom Gospodyń Wiejskich, w szczególności KGW w Turce z przewodniczącą Anną Majewską, Ochotniczej Straży Pożarnej z Komendantem Gminnym Tadeuszem Sinkowskim oraz Wiceprezes Władysławą Skoczylas a także pracownikom GBP w Dorohusku. reb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here