Kupią sześć nowych autobusów

Mają mieć od 8,4 m do 9,5 m długości i maksymalnie 3,2 m wysokości. Na pokład mogą zabrać co najmniej 60 pasażerów, z czego minimum 18 osób ma podróżować na siedzących miejscach. Miasto ogłosiło przetarg na zakup sześciu niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej, napędzanych silnikiem diesla. Wszystkie muszą spełniać normy spalin Euro VI i mieć automatyczną skrzynię biegów. Na sfinansowanie zamówienia ma ponad 5,4 mln zł netto.

Jak już informowaliśmy, prezydent Jakub Banaszek dąży do wymiany całego taboru Chełmskich Linii Autobusowych. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miasto złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu 15 autobusów elektrycznych i 15 autobusów napędzanych wodorem. O tym, czy chełmski samorząd dostanie około 100 mln zł wsparcia, przekonamy się najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku.

W oczekiwaniu na ocenę wniosku przez NFOŚiGW chełmscy urzędnicy ogłosili przetarg na zakup sześciu niskoemisyjnych autobusów, napędzanych silnikiem diesla, spełniających normy spalin Euro VI. Zadanie jest realizowane w ramach programu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pojazdy, które chce kupić miasto, mają być fabrycznie nowe i wyprodukowane w 2021 roku. Każdy z nich musi mieć automatyczną skrzynię biegów wyposażoną w układ obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach. Firma, która dostanie do realizacji zamówienie, będzie musiała nie tylko dostarczyć autobusy, ale także uruchomić system monitoringu pojazdów, zarządzania flotą i dynamicznej informacji pasażerów. Ma także przez 10 lat, po upływie gwarancji, serwisować autobusy.

Miasto zastrzegło sobie opcję zwiększenia zakupu pojazdów z sześciu do ośmiu. Każdy z nich ma być niskopodłogowy i mieć od 8,4 do 9,5 m długości, niespełna 2,5 m szerokości oraz maksymalnie 3,2 m wysokości. Na pokład musi zabrać przynajmniej 60 pasażerów. Liczba miejsc siedzących udostępnionych dla przewożonych osób to minimum 18, z czego dwa z niskiej podłogi.

W każdym z autobusów ma być oznakowane miejsce dla wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego, wyposażone w pas bezpieczeństwa i uchwyt pozwalający przypiąć wózek. Nie może też zabraknąć w nich klimatyzacji. Jednym słowem autobusy musza być nowoczesne, komfortowe i spełniające wymagania pasażerów. W każdym z nich, co powoli staje się standardem, mają znaleźć się co najmniej dwa gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych.

Na oferty miasto czeka do 28 kwietnia br. Nowoczesne autobusy mają wozić pasażerów po Chełmie jeszcze w tym roku, bo firma, która złoży najkorzystniejszą ofertę i podpisze umowę z miastem, na wyprodukowanie pojazdów i dostarczenie ich do Chełma będzie miała czas do

3 grudnia br. Miasto na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 5,4 mln zł netto. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here