Kurator oświaty dał zielone światło

Na nic zdały się protesty nauczycieli, rodziców i mieszkańców. Jest zgoda Lubelskiego Kuratora Oświaty na przekształcenie trzech szkół podstawowych w gminie Sawin. Dla placówek w Czułczycach, Wólce Petryłowskiej i Bukowie Wielkiej od 1 września br. organem prowadzącym będzie stowarzyszenie „Edukator” z Łomży, chyba że rada gminy zmieni jeszcze zdanie…

W lutym br. rada gminy Sawin podjęła uchwałę o zamiarze przekazania szkół podstawowych w Czułczycach, Bukowie Wielkiej i Wólce Petryłowskiej stowarzyszeniu „Edukator” z Łomży. Powodem takiej decyzji były rosnące z każdym rokiem koszty. Wójt Dariusz Ćwir tłumaczył, że gmina za dużo pieniędzy dokłada do oświaty i nie wystarcza jej funduszy na inwestycje. Przeciwni przekazaniu szkół stowarzyszeniu byli nauczyciele, rodzice i mieszkańcy. Wójt zapewniał, że wybrane przez urzędników stowarzyszenie ma olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu placówek oświatowych. „Edukator” jest m.in. organem prowadzącym szkołę w Macoszynie Dużym, w sąsiadującej z Sawinem gm. Wola Uhruska.

Dariusz Ćwir już przed rokiem szykował się do przekazania wszystkich trzech szkół stowarzyszeniu, ale negatywną opinię w tej sprawie wydał Lubelski Kurator Oświaty, który stwierdził, że w uchwale intencyjnej rady gminy nie podano nazwy nowego organu prowadzącego. W tym roku wójt już tego błędu nie popełnił i kurator pozytywnie zaopiniował uchwałę o zamiarze przekształcenia placówek. Ostatnie słowo w tym procesie należy jednak ponownie do rady gminy. Radni na jednej z najbliższych sesji mają podjąć ostateczną uchwałę o przekazaniu od 1 września br. trzech szkół stowarzyszeniu „Edukator”. Wydaje się, że powinna to być tylko zwykła formalność.

– Nie mieliśmy innego wyjścia, musieliśmy podjąć takie kroki – mówi Dariusz Ćwir. – To są bardzo trudne decyzje, ale ta akurat była głęboko przemyślana. Na pewno przyniesie ona gminie wiele korzyści. Szkoły dalej będą funkcjonować, natomiast w budżecie zostanie więcej pieniędzy na inwestycje. Potrzebujemy ich, by zabezpieczyć udziały własne, gdy będziemy składać wnioski o zewnętrzne dofinansowanie zaplanowanych przedsięwzięć.

Zatrudnionych w stowarzyszeniu pedagogów będzie obowiązywał kodeks pracy, a nie Karta Nauczyciela. Zmieni się też pensum godzin. Obecnie pełny etat to 18 godzin przy tablicy. Od 1 września br. będą to 22 godziny. Nauczyciele, ale również pracownicy administracji i obsługi, obawiają się, że pracy dla wszystkich może nie wystarczyć. – Mamy tę świadomość, dlatego też zrobimy wszystko, by jak największa liczba osób miała zatrudnienie. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here