Kwarantanna nie dla zaszczepionych

Koronawirus rozpędza się niczym kula śniegowa i coraz więcej osób będzie kierowanych na kwarantannę. Wielu zastanawia się, czy dotyczy to także zaszczepionych. Wątpliwości wyjaśnia dyrektor chełmskiego sanepidu.

W chełmskich szkołach coraz więcej zakażeń koronawirusem i tylko czekać aż to samo będzie w zakładach pracy. Sytuacja epidemiczna znowu jest „dynamiczna” i nie wszyscy nadążają za nowymi rozwiązaniami. Kluczowa dla wielu chełmian pozostaje kwestia kierowania na kwarantannę osób, które miały styczność z kimś, u którego potwierdzono Covid-19. Na pewno nie dotyczy to zaszczepionych.

– Osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną, a jest zaszczepiona przeciwko Covid-19 nie jest kierowana na kwarantannę, może swobodnie się przemieszczać – informuje Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – Jednak jest pod naszym nadzorem, powinna mierzyć sobie temperaturę, a w razie wystąpienia objawów Covid-19 ma się z nami skontaktować. Zdarzało się już u nas, że u osób zaszczepionych po dłuższym czasie od zaszczepienia dochodziło jednak do zakażenia koronawirusem. Na szczęście w takich przypadkach choroba przebiegała łagodnie.

Dobijamy do połowy

Fakt, że zaszczepieni przeciwko Covid-19 nie są kierowani na kwarantanny powinien stanowić dodatkową zachętę dla niezdecydowanych jeszcze w tej kwestii chełmian. Izolacja w domu może skomplikować życie i setki chełmian już miały okazję się o tym przekonać. Ostatnio w naszym regionie drgnęło pod względem ilości szczepień. W Chełmie 47,3 proc. mieszkańców jest zaszczepionych, tj. 28 945 osób (dane z 29 września br.). Powoli, ale sukcesywnie liczba ta się zwiększa. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here