Kwesta na cmentarzach we Włodawie i w Wereszczynie

Na cmentarzach w powiecie włodawskim jest bardzo wiele zabytkowych nagrobków wymagających odnowienia i ochrony przed całkowitym zniszczeniem.

Kryją prochy wielu znanych i zasłużonych dla włodawskiego środowiska ludzi. Stowarzyszenie „Renovabis” zajmuje się odnawianiem tych nagrobków. – Chcemy ocalić od zapomnienia to, co stanowi o integralności kulturowej i niepowtarzalnej wartości historycznej naszej małej ojczyzny – tak o sobie pisze Stowarzyszenie Renovabis, które organizuje na włodawskich cmentarzach kwestę. Kwestujących będzie można spotkać na dwóch włodawskich cmentarzach – parafialnym i komunalnym – już w niedzielę, 30 października od godz. 10 do 16, we wtorek, 1 listopada od godz. 8 do godz. 17 oraz w środę, 2 listopada w godz. 14-17. Natomiast na zabytkowym cmentarzu w Wereszczynie tylko we wtorek, 1 listopada w godz. 8-17.
To już siódma kwesta. Trzy poprzednie cieszyły się dużym powodzeniem. Mieszkańcy powiatu i przyjezdni nie skąpili grosza.
Przy okazji Edward Łągwa, prezes
Renovabis, apeluje o udział w kweście w charakterze wolontariuszy. Chętni mogą się zgłaszać do prezesa telefonicznie – 603 609 834. – Chodzi o to, by kwestować godzinę lub dwie, nie dłużej – wyjaśnia E. Łągwa. (p)