Lasek odżyje

Studencka koncepcja zagospodarowania „Lasku na Porębie”

Lasek na Porębie to jedyne jeszcze niezagospodarowane zielone miejsce w centrum osiedla. Może w najbliższym czasie stać się miejscem rekreacji.


Krzysztof Wiśniewski, radny dzielnicy Czuby Południowe, złożył do Zielonego Budżetu wniosek o wykonie dokumentacji projektowej tego atrakcyjnego, choć zachwaszczonego i zaniedbanego skrawka zieleni. – Mamy przyznane środki na samą dokumentację projektową, 25 tysięcy złotych – cieszy się Krzysztof Wiśniewski.
O środki na realizację pomysłu radny zamierza starać się też w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Aby lasek mógł stać się miejscem odpoczynku, potrzebne jest więc społeczne poparcie. – To jedyne tak zaniedbane miejsce na osiedlu, ale jak się okazuje, bardzo ważne dla mieszkańców – dodaje radny. Na spotkaniu poświęconym koncepcji zagospodarowania „Lasku na Porębie” wskazywano na potrzebę pozostawienia prostego, wydeptanego przejścia przez środek placu i dostawienia ławek.
Choć ten ostatni pomysł budził pewne obawy, czy nie zachęcą one amatorów spożywania alkoholu na powietrzu do urządzania nocnych libacji. Rozważane jest więc umieszczenie ławek w sąsiedztwie latarni lub postawienie siedzisk jednoosobowych. Dla mieszkańców ważne było też, by ten teren zachował swój naturalny charakter i pozostał zielonym skwerem. W stworzeniu wstępnych koncepcji zagospodarowania lasku pomogli studenci architektury krajobrazu KUL pod kierunkiem Pawła Adamca. W ramach zajęć z projektowania terenów osiedli mieszkaniowych wykonali sześć różnych propozycji. Wśród pomysłów są drewniane kładki, wiszące siedziska czy wonne ogrody zmysłów pełne pachnących kwiatów. Koncepcja, która najbardziej przypadnie do gustu mieszkańcom i będzie możliwa do realizacji, stanie się podstawą opracowania dokumentacji projektowej przez pracowników urzędu miasta – Pomysłów i propozycji jest więcej niż się spodziewaliśmy – przyznaje Krzysztof Wiśniewski. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here