Ławeczka doktor Młodowskiej

Na skwarze przy Placu Kupieckim odsłonięto ławeczkę pamięci Jadwigi Młodowskiej, patronki IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Była nauczycielką i wieloletnią dyrektor Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego w Chełmie, a także zasłużoną społeczniczką i patriotką.

W 2019 r. obchodzono 100. rocznicę utworzenia w Chełmie Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego, którego tradycje kultywuje i pielęgnuje IV Liceum Ogólnokształcące. Patronką szkoły przy ulicy Św. Mikołaja 4 jest dr Jadwiga Młodowska (1882 -1934), założycielka i dyrektorka chełmskiego seminarium nauczycielskiego. Zwieńczeniem jubileuszu 100-lecia szkoły założonej w 1919 r. w murach dzisiejszego IV LO było odsłonięcie wykonanej z brązu ławeczki z figurką siedzącej na niej Młodowskiej.

Pomnik na Placu Kupieckim został ufundowany przez społeczność IV LO w Chełmie. W uroczystości uczestniczyli m.in. Anna Dąbrowska-Banaszek – poseł na Sejm RP; Dorota Cieślik – wiceprezydent Chełma, Longin Bożeński – przewodniczący Rady Miasta Chełm, Arkadiusz Kwieciński – dyrektor chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Marzena Koprukowniak – dyrektor IV LO, emerytowani nauczyciele liceum, a także przedstawiciele m.in. chełmskiego duchowieństwa i oświaty. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here