Lecimy do Ziemi Świętej

Pierwszy rejsowy samolot ze Świdnika do Izraela odleci 18 czerwca

Lublin zyskał intratne połączenie lotnicze z Tel Avivem, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę turystów z Izraela, którzy co roku odwiedzają nasze miasto. Pierwszy rejs już 18 czerwca. W minionym tygodniu ruszyła sprzedaż biletów.
Nasze miasto, ze względu na historyczne znaczenie dawnej jesziwy, najbardziej znanej szkoły talmudycznej w Europie, nazywane jest „Jerozolimą Wschodu”. Dla Izraelczyków ma także wielkie znaczenie oddanie hołdu Żydom pomordowanym na Majdanku w czasie II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że na liście odwiedzanych miast plasujemy się zaraz po Krakowie i Warszawie. Z kolei lublinianie, biorąc choćby pod uwagę środowisko KUL, chętnie latają do Ziemi Świętej.
– Jest to trasa o szczególnym znaczeniu dla naszego miasta oraz regionu. To efekt naszych działań promocyjnych, które prowadzimy od kilku lat – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin. – W odróżnieniu od innych miast w Polsce w Lublinie mamy już stabilny ruch turystyczny z Izraela i jestem przekonany, że dzięki nowemu połączeniu liczba osób odwiedzających nasze piękne miasto będzie wzrastała.
Pogłoski o uruchomieniu tego kierunku pojawiały się już od kilku miesięcy, również w kontekście opłaconej przez port niedawnej misji gospodarczej do Izraela. Wyjazdowi kosztującemu ok. 1,5 mln zł przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z kolei podczas ostatniej miejskiej sesji w Lublinie prezes lotniska mówił wprost, że dla niego najważniejszym celem misji było uruchomienie połączenia z Izraelem. W minionym tygodniu okazało się, że pierwszy rejs na trasie z Tel Avivu do Lublina został zaplanowany na 18 czerwca. Pasażerowie przylecą maszyną Boeing 737-800 NG, która zabiera na pokład 186 osób.

– Nie bez znaczenia jest również fakt, że loty na trasie Lublin – Tel Aviv będą wykonywane przez naszego narodowego przewoźnika – Polskie Linie Lotnicze LOT. To dla nas wielkie wyróżnienie – mówi Krzysztof Wójtowicz. – Rozpoczęcie współpracy z LOT-em na trasie do Tel Avivu to świetny początek, który może zaowocować kolejnymi połączeniami w przyszłości.
Bilety do stolicy Izraela są już w sprzedaży. Podróżni będą mogli korzystać z połączeń dwa razy w tygodniu.
– Rejsy do Tel Avivu będą pierwszym i zarazem bardzo ważnym połączeniem LOT-u z Lublina. Jesteśmy pewni, że chętnie będą z niego korzystali turyści odwiedzający Lubelszczyznę, ale jednocześnie znacząco przyczyni się ono do zwiększenia liczby turystów z tego regionu odwiedzających słoneczny Izrael. Chcemy zawalczyć o serca pasażerów, którzy w drodze na wakacyjny wypoczynek do tej pory mogli skorzystać jedynie z połączeń tak zwanych linii niskokosztowych czy czarterowych – mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskich Linii Lotniczych LOT.
Lot do Izraela będzie trwał 3 godziny i 35 minut. Bilet do Tel Avivu w jedną stronę na pierwsze czerwcowe terminy kosztuje w najtańszej opcji nieco ponad 565 zł. Za powrotny, również w pierwszym miesiącu funkcjonowania połączenia trzeba zapłacić ok. 653 zł. Bilet w obie strony to koszt ok. 1 tys. zł. (kal)

Powroty i nowości

W ciągu najbliższych kilku miesięcy pasażerowie nie tylko będą mogli korzystać z nowych połączeń do Izraela. Od 27 marca codziennie będzie można polecieć do portu przesiadkowego w Monachium. Rejsy będą obsługiwać brytyjskie linie BMI Regional. W połowie kwietnia wróci oczekiwane przez pasażerów połączenie do Dublina. Ponownie uruchomi je Ryanair. W siatce połączeń jeszcze w maju pojawi się Liverpool do którego będzie można polecieć liniami Wizz Air. W tym samym miesiącu Small Planet uruchomi połączenia do Barcelony. Przedstawiciele władz portu ujawnili również, że rozmawiają na temat połączeń lotniczych z Ukrainą.

Wyloty, przyloty

Pasażerowie będą mogli polecieć do Izraela od 19 czerwca w każdy poniedziałek (wylot o 6.10) i czwartek (wylot o 5.00). Powroty są zaplanowane od 18 czerwca na niedziele (start z Tel Awiwu o 21.30) i na środy (start również o 21.30).