Lex deweloper wraca nad Czechówkę

Tak miałoby wyglądać miejsce nad Czechówką, w którym teraz znajduje się wyłożony trylinką i destruktem parking i komis samochodowy

TKM Global Tomasz Księżopolski wraca z projektem budowy trzech apartamentowców u zbiegu ul. Dolnej 3 Maja i Al. Solidarności, w miejscu, gdzie od lat mieści się strzeżony parking i komis samochodowy. Wniosek o podjęcie uchwały w trybie tzw. „lex deweloper” wpłynął do Ratusza na początku lipca br. i jest dostępny na miejskim BIP. Nim zajmą się nim radni, swoje uwagi, do 27 lipca, mogą zgłaszać mieszkańcy.

Teren inwestycji objęty jest obecnie ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta Lublin dla rejonu doliny rzeki Czechówka Śródmieście. Dopuszcza on w tym miejscu budownictwo wielorodzinne, ale TKM Global Tomasz Księżopolski chciałby postawić budynki wyższe niż pozwala obecny plan, stąd wniosek o zgodę na inwestycję w trybie „lex deweloper”. Objęłaby ona budowę trzech bloków – jednego do pięciu, a dwóch do siedmiu kondygnacji naziemnych.

Pod nimi znajdowałby się podziemny garaż na 76 samochodów, a parter dwóch budynków byłby przeznaczony na lokale usługowe. Samych mieszkań byłoby 133 o powierzchni od 25 do 125 mkw. Między blokami też byłyby miejsca postojowe, wiele zieleni, od strony Czechówki plac zabaw i nowa uliczka. Na dachach budynków byłyby zielone ogrody i panele fotowoltaiczne, zasilające w prąd osiedlowe latarnie. Osiedle wyposażone byłoby również w instalację do odzyskiwania wody deszczowej.

Nim wniosek dewelopera trafi na sesję, uwagi do niego (jest dostępny na miejskim BIP – przyp. aut.), do 27 lipca, mogą składać mieszkańcy i instytucje – w wersji papierowej w BOM przy ul. Wieniawskiej 14 lub za pośrednictwem poczty na adres: Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miasta Lublin, ul Wieniawska 14, 20-071 Lublin, lub w postaci elektronicznej (np. poprzez profil zaufany) na adres: architektura@lublin.eu, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu wnioskodawcy oraz przedmiotu wniosku.

Na udostępnionej przez dewelopera wizualizacji inwestycji wszystko prezentuje się niezwykle efektownie i ekologicznie. Czy rada miasta ostatecznie zgodzi się na odstępstwo od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i taką inwestycję, przekonamy się na jednej z najbliższych sesji.

RB

1 KOMENTARZ

  1. Żadne szanujące się miasteczko w Europie nie pozwoliłoby sobie na ciągłą zabudowę u podnóża wzniesienia, które zasłaniałoby te powyżej. Miejmy więc nadzieje że w Lublinie też do tego nie dojdzie. Poza tym, owszem, wyglądający jak dziki, parking komisu tej okolicy nie zdobi i wygląda baardzo prowincjonalnie, tak jakby miasto tu sie już kończyło. Co nie znaczy, że parking tutaj nie jest potrzebny. Właśnie na obrzeżach centrum bardzo brak dostępnych parkingów w rodzaju tego przy okopowej – wyprowadzono ruch z dużej części Śródmieścia nie dając możliwości zaparkowania na jego obrzeżach. Dziwne, że waadze miasta nie wymagają od inwestorów takiego zabezpieczenia potrzeb mieszkańców. No i jeśli to jest owa wizualizacja to, tradycyjnie jak na Lublin, nijak ma się do realnych i nawet już wypowiedzianych zamierzeń inwestora…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here