Liceum wraca do powiatu

Budynek liceum od roku stoi pusty

W chełmskim starostwie powołano komisję inwentaryzacyjną, która zajmie się przejęciem budynku po nieczynnym „poprawczaku” w Rejowcu. Do końca wakacji nieruchomość ma wrócić do powiatu.

Przekazanie budynków po dawnym liceum w Rejowcu starostwu powiatowemu w Chełmie obejdzie się prawdopodobnie bez zgrzytów. Firma, która prowadziła na powiatowej nieruchomości Niepubliczny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, najwyraźniej nie zamierza utrudniać przekazania budynków. Z czego ucieszyli się m.in. mieszkańcy Rejowca, a i też miejscowi policjanci, którzy z wychowankami poprawczaka mieli czasami „pański krzyż”.
Pierwsze informacje o prawdopodobnej łagodnej wyprowadzce pojawiły się, gdy właściciele NMOW rozmawiali z burmistrzem Rejowcu o rozwiązaniu umowy na dzierżawę gminnej sali gimnastycznej, z której korzystali. Między gminą a firmą toczą się jeszcze rozmowy dotyczące wyposażenia sali i ewentualnego odkupienia sprzętów przez Rejowiec.
W tej chwili w powiecie z kolei powołana została komisja inwentaryzacyjna. Jej członkowie wejdą do budynków w Rejowcu i przejrzą całe przekazane wyposażenie. Komisja będzie miała ułatwione zadanie, bo podczas przekazywania budynków skrupulatnie zapisano, jakie sprzęty, meble, a nawet najmniejsze rzeczy oddano prywatnej firmie w użytkowanie. Wiadomo, że powiat będzie musiał zwrócić nakłady inwestycyjne poniesione przez dzierżawcę, na które zgodę wyraził zarząd poprzedni powiatu. Chodzi m.in. o budowę zewnętrznej klatki schodowej, koniecznej do spełnienia przepisów przeciwpożarowych i część robót wewnątrz i na zewnątrz budynku. Już wcześniej szacowano, że ich wartość może sięgnąć około 200 tys. zł.
Starosta planuje uruchomienie w budynku szkoły lub dostosowanie go do potrzeb domu pomocy społecznej. Dzięki temu do Rejowca mogliby zostać przeniesieni podopieczni DPS z Chojna Nowego. O budynki, w których teraz mieszkają, upomnieli się spadkobiercy. (bf)