Limit wiernych na mszy

Wiele kontrowersji, w kontekście zagrożenia korona wirusem, wywołała kwestia- odprawiania nabożeństw w kościołach. – Po co to ryzyko? – pytają ludzie. Episkopat Polski najpierw rekomendował udzielanie wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Potem, po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju, zalecił, aby dopilnować, by podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

– Wszędzie słyszymy apele, aby unikać dużych skupisk ludzi, a msze jak się odbywały, tak się odbywają. Przecież to może prowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówi jeden z naszych Czytelników, a wśród internautów toczy się dyskusja na ten temat.

Gdy przypadków koronawirusa zaczęło w regionie przybywać, a wraz z nim dyskusji o zagrożeniu zarażeniem podczas nabożeństw Archidiecezja Lubelska apelowała: „osoby chore, zwłaszcza na poważne choroby, są zwolnione z udziału we Mszy świętej niedzielnej. Dotyczy to także osób z grupy podwyższonego ryzyka. Ich świętowanie dnia Pańskiego powinno polegać na modlitwie w domu. Pomocą w tym mogą być transmisje nabożeństw: telewizyjne, radiowe, internetowe.”

Informacje te udostępniał na Facebooku m.in. ks. Andrzej Sternik, proboszcz Sanktuarium NNMP w Chełmie, który przy okazji przypominał wiernym za pośrednictwem internetu, aby przestrzegali zasad higieny i stosowali się do zaleceń sanepidu. Wkrótce Episkopat Polski przekazał kościołom wytyczne, rekomendując biskupom udzielenie dyspensy „od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej m.in. osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem”. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy nie będzie grzechem.

– Duchowni będą realizować wytyczne przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – mówił podczas konferencji prasowej ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej. – Jeśli ktoś jest chory, powinien z wyjścia do kościoła zrezygnować. Osoby te mogą uczestniczyć w mszach świętych za pośrednictwem np. telewizji, ponieważ jesteśmy w stanie podwyższonego ryzyka. Niepojawienie się w kościele osoby z takimi dolegliwościami grzechem nie będzie. Mamy troszczyć się o zdrowie własne i zdrowie innych. Wyrazem odpowiedzialności i miłości chrześcijańskiej będzie pozostanie w domu i przeżywanie mszy św. za pośrednictwem mediów.

Msze dla maksymalnie 50 osób

W piątkowy wieczór, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

W związku z zagrożeniem koronawirusem odwołana została Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa, planowana na 20/21 marca br. Chęć udziału w niej zgłosiło kilkaset osób, w tym mieszkańcy m.in. powiatu chełmskiego, którzy niedawno prosili o rozpropagowanie informacji o drodze krzyżowej na łamach „Nowego Tygodnia”. (t)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here