Lista najemców Mieszkań Plus gotowa

Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do świdnickich Mieszkań Plus już w przyszłym miesiącu

Dobiegł końca drugi etap weryfikacji wniosków złożonych do programu „Mieszkanie Plus”. Świdniczanie, którzy pozytywnie go przeszli, a wcześniej spełnili kryteria społeczne zostaną zaproszeni do oglądania mieszkań i podpisywania umów. Wiadomo już też kto będzie zarządzał nowymi blokami.


Nabór wniosków o przydział lokalu z rządowego programu „Mieszkanie Plus” w Świdniku ruszył 15 marca br. i trwał dokładnie miesiąc. W wyznaczonym terminie do Urzędu Miasta Świdnik wpłynęło 1035 wniosków. Składali je nie tylko mieszkańcy Świdnika, ale również okolicznych gmin i miast. Urzędnicy zweryfikowali dostarczone do wniosków załączniki i punkty przyznane za tzw. kryteria społeczne. Na podstawie liczby przyznanych punktów sporządzono listę wniosków, które zostały zakwalifikowane do dalszego postępowania. Znalazło się na niej 591 wnioskodawców.

Kolejnym etapem naboru była weryfikacja czynszowa i finansowa. Przeprowadził ją inwestor, czyli spółka MDR. Sprawdzono, czy potencjalni najemcy będą w stanie płacić czynsz oraz czy terminowo spłacają swoje zobowiązania. Postępowanie zakończyło się 10 września, a jego wynikiem jest lista najemców. Znalazło się na niej 108 wniosków (tyle ile mieszkań), a ich autorzy zostali zakwalifikowani do podpisania umów najmu, o czym poinformowano ich drogą elektroniczną.

Teraz osoby z ostatecznej listy najemców wybiorą przez internet w specjalnie przygotowanym dla nich systemie 10 mieszkań, które najbardziej im odpowiadają. Mieszkania te wybiorą w przeddzień swojej wizyty na osiedlu, podczas której obejrzą 3 mieszkania i zdecydują, na które chcieliby podpisać umowę. Wizyty będą umawiać pracownicy biura nieruchomości „Sześć Ścian” i będą odbywać się zgodnie z kolejnością wniosku na ostatecznej liście najemców. Ta zasada będzie obowiązywać również podczas wyboru mieszkań. Jako pierwsze lokale wybiorą i umowy na nie podpiszą osoby, które znalazły się na początku listy.

Ci wnioskodawcy, którzy znaleźli się na ostatecznej liście najemców, ale z jakiegoś powodu chcą zrezygnować z najmu, powinni powiadomić o tym jak najszybciej. Wówczas zwolnione miejsce będzie mogła zająć osoba z listy rezerwowej.

Zapytaliśmy w PFR Nieruchomości, ile z 591 wniosków, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu przeszły go pozytywnie, jak długa jest lista rezerwowa i na kiedy planowane jest podpisanie umów, ale do ubiegłego piątku nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami umowy mają być podpisywane na przełomie września i października.

Wiadomo już za to, że zarządcą nowych bloków będzie świdnicka spółka Pegimek, która wygrała przetarg na to zadanie ogłoszony przez PRF. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here