„Łopatka” też jest w sieci!

Również Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w czasie epidemii pozostaje w kontakcie ze swoimi czytelnikami, umożliwiając im m.in. dostęp do wirtualnej czytelni PWN.


Ważne dla uczniów, studentów i wszystkich posiadaczy karty bibliotecznej placówki, którzy chcą wykorzystać czas epidemii na naukę – biblioteka umożliwia dostęp do platformy Ibuk Libra – wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN, dającej całodobowy wgląd do treści z różnych dziedzin wiedzy – od publikacji specjalistycznych, przez naukowe i popularnonaukowe, po beletrystyczne.

To zaawansowane narzędzie pracy z tekstem: pozwala m.in. na: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN. Czytelnicy „Łopatki” mogą bezpłatnie korzystać z platformy za pośrednictwem prywatnych komputerów i urządzeń mobilnych po wpisaniu kodu.

By go uzyskać, wystarczy wysłać e-mail na adres:

https://poczta.wp.pl/k/wyp@wbp.lublin.pl, wpisując w tytule numer karty bibliotecznej. Po sprawdzeniu, czy dana osoba jest czytelnikiem „Łopatki”, otrzyma ona e-mail zwrotny z kodem dostępu do wirtualnej czytelni Ibuk Libra.

Pracownicy WBP przygotowali również i udostępnili na stronie internetowej zestaw odsyłaczy (linków) do wybranych polskich bibliotek cyfrowych, e-zasobów, repozytoriów, muzeów i archiwów https://wbp.lublin.pl/index.php/2020/03/30/polskie-biblioteki-cyfrowe-otwarte-24-7/

Na otwartym profilu Biblioteki na Facebooku codziennie udostępniane są informacje o działalności i zbiorach Biblioteki, nowościach odnośnie imprez kulturalnych czy spotkań autorskich dostępnych w sieci, itp.

Biblioteka uruchomiła podstronę Domowe Narodowe Czytanie

Domowe Narodowe Czytanie, czyli Czytaj na zdrowie!

Publikowane są na niej codziennie teksty pisane przez bibliotekarzy z WBP – czasem przez zaproszonych gości – o książkach, o czytaniu, o zaletach i przyjemnościach płynących z lektury. To także powrót do zapomnianych książek i pisarzy, do zasobów domowych bibliotek.

Raz w tygodniu na stronie pojawiają się propozycje zabaw dla najmłodszych, opracowane przez pracowniczki Oddziału dla Dzieci.

Z okazji Świąt Wielkanocnych na stronie pojawiła się wirtualna wystawa Marka Leszczyńskiego „Unitów Droga Krzyżowa”

https://wbp.lublin.pl/indeks.php/2020/04/06/wielkanoc-anno-domini-2020-w-wbp-wystawa-marka-leszczynskiego.

Czynny i dostępny jest katalog elektroniczny, Biblioteka Cyfrowa, bazy bibliograficzne Bibliografii Lubelszczyzny, uzupełniana na bieżąco nowymi publikacjami.

Pracownicy na bieżąco odpowiadają na pytania czytelników kierowane do agend Biblioteki drogą mailową. Przypomnijmy, że czas wypożyczenia książek można przedłużyć, wysyłając stosowny mail do wypożyczalni – kary za okres zamknięcia Biblioteki nie będą naliczane.

Pracownicy cały czas są w kontakcie z czytelnikami drogą mailową. Dodatkowo pracownicy „Łopatki” szyją także – w ramach wolontariatu – maseczki dla pracowników Dziecięcego Szpitala Dziecięcego i Centrum Wolontariatu w Lublinie!

Opr. JD