Los atrakcyjnej działki w rękach mieszkańców

Rada gminy Sawin zgodziła się na przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie sprzedaży atrakcyjnej działki przy trasie włodawskiej, tuż przy wlocie do miejscowości.

Przypomnijmy. Na wrześniowej sesji rady gminy Sawin radni mieli głosować nad sprzedażą działki inwestycyjnej. Chodzi o teren wzdłuż ulic Włodawskiej i Kościelnej, przy wjeździe do Sawina. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że atrakcyjną działkę o pow. ok. 3 ha chciał kupić miejscowy przedsiębiorca, prowadzący w Sawinie skład budowlany. Na wniosek przewodniczącej rady, Iwony Wołoszkiewicz, punkt zdjęto jednak z porządku obrad. Przewodnicząca twierdziła, że nie jest przeciwna sprzedaży nieruchomości, ale mieszkańcy dopytywali, o którą działkę chodzi i co ma na niej powstać.

– Mówią o zakusach stawiania tam różnych magazynów i że chcieliby mieć jakiś głos w tym wszystkim – tłumaczyła na sesji. – Chciałabym dać szansę wypowiedzenia się w tej kwestii mieszkańcom. Może mają jakieś pomysły. Mówią, że to wizytówka Sawina, że może nie dzisiaj, nie jutro, ale może za kilka lat można byłoby coś tam zrobić. Sprzedać możemy zawsze – tłumaczyła. Przeciwna odwlekaniu sprzedaży była Maria Kubiak-Skórzewska. Radna tłumaczyła, że przedsiębiorca chciał już wcześniej kupić działkę przy zalewie, ale też spotkał się z odmową.

– Cztery razy do roku wpłaca do naszego budżetu konkretne pieniądze z podatku od nieruchomości. Gdyby poszerzył działalność, byłyby pieniądze do budżetu. Ale my nie sprzedajemy nic. Jest cały czas blokada, nie wiem, w jakim celu – dziwiła się radna. I dodawała, że gdy skończy się kadencja obecnej rady, przyjdą nowi samorządowcy i działkę sprzedadzą. – A my dziś nie możemy nic zrobić w gminie, bo brakuje pieniędzy – tłumaczyła.

Ostatecznie punkt o sprzedaży działki spadł z sesji większością głosów. Przeciwna była M. Kubiak-Skórzewska, a wstrzymali się radni Bogusław Głąb, Andrzej Kędzierawski i Tadeusz Starzyniec. Do tematu wrócono na jednej z ostatnich sesji rady gminy. Radni zgodzili się, by zwrócić się z wnioskiem do wójta o przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat sposobu zagospodarowania spornego terenu.

– Przedmiotem konsultacji będzie umożliwienie mieszkańcom gminy Sawin wypowiedzenia się odnośnie ich oczekiwań co do przeznaczenia działki gminnej nr 844/3 w Sawinie o powierzchni 2,8634 ha – czytamy w uchwale. Konsultacje przeprowadzone będą poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej gminy Sawin. W ankietach powinny zostać zawarte pytania pomocnicze, które pomogłyby mieszkańcom doprecyzować, jakie funkcje ma pełnić działka. Czas leci, a termin rozpoczęcia konsultacji wciąż nie jest znany. Czy inwestor będzie miał tyle cierpliwości, by czekać na ich wynik? (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here