Lotnisko z historycznym rekordem

Takiego sierpnia w Porcie Lotniczym Lublin jeszcze nie było. W minionym miesiącu obsłużył 47 828 pasażerów, co jest najlepszym wynikiem w dziesięcioletniej historii. Jak podkreśla zarząd lotniska, wpływ na wyraźny wzrost liczby podróżnych miał nie tylko powrót do normalnego latania, ale także wyjątkowo bogata siatka połączeń wakacyjnych.

Na początki sierpnia Port Lotniczy Lublin pochwalił się, że w lipcu obsłużył ok. 43,5 tys. pasażerów, co stanowiło najwyższy wynik dotyczący lipca od 2017 roku. Jeszcze lepszy okazał się sierpień. W minionym miesiącu PLL przeprowadził 448 operacji lotniczych, obsługując przy tym 47 828 pasażerów.

– Największy ruch na lotniskach przypada na okres wakacyjny, kiedy do regularnej listy połączeń dołączają loty czarterowe. To wtedy pasażerowie chętnie ruszają na zwiedzanie Polski i innych krajów, co ma swoje odzwierciedlenie w statystykach. Sierpień był niezwykle udany dla naszego portu lotniczego. Obsłużyliśmy blisko 48 tysięcy pasażerów, co jest historycznym rekordem w działalności lotniska. Cieszymy się, że przypadający w tym roku jubileusz 10-lecia lotniska możemy świętować świetnym wynikiem – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

Rekordowa frekwencja to, jak podkreśla zarząd lotniska – zasługa m.in. bardzo dobrze przyjętych przez mieszkańców Lublina i regionu rejsów w ramach akcji Lato 2022. W tym roku na wakacje z ze Świdnika można było polecieć do tureckiej Antalyi, chorwackiego Splitu oraz Burgas w Bułgarii nad Morzem Czarnym lub Gdańska.

– Wszystkie rejsy miały bardzo wysokie wypełnienie samolotów. Rekordzistą było Burgas, dokąd latały samoloty wypełnione w ponad 95 proc. Na coraz większe zainteresowanie lotami z lubelskiego lotniska wpływ ma także dotychczasowa siatka połączeń regularnych. Bez względu na czas największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie loty do Londynu, które oferuje dwóch przewoźników, Oslo i Eindhoven. Trwają rozmowy na temat jesiennej siatki połączeń, nowych destynacji i kolejnych wakacji. Są już pierwsze efekty. Od czerwca 2023 roku do siatki połączeń z Portu Lotniczego Lublin dołączają loty na grecką wyspę Rodos. Wycieczki sprzedaje już biuro podróży Rainbow – informuje Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin. (w)