Lubelscy lekarze z certyfikatami da Vinci

Dr Ewa Niezabitowska i dr Gabriel Surdacki (z lewej) w trakcie pobytu w ośrodku certyfikującym w Berlinie

Dr n. med. Ewa Niezabitowska i dr n. med. Gabriel Surdacki, urolodzy z  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie,  jako pierwsi z naszego województwa mogą operować pacjentów z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Od kilkunastu tygodni jedynym takim robotem w regionie dysponuje właśnie szpital przy al. Kraśnickiej, a pierwsze samodzielne operacje specjaliści z Lublina wykonają już w tym tygodniu.


Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie w rękach chirurgów, a jego zakup to marzenie każdego szpitala. W Lublinie przymierzają się do tego SPSK nr 1 i 4, szpital MSWiA, ale to marszałkowski szpital przy al. Kraśnickiej przed kilkunastoma tygodniami kupił go jako pierwszy i na razie jako jedyny po tej stronie Wisły na bieżąco wykorzystuje go w swojej pracy.

Jednocześnie dyrekcji szpitala udało się pozyskać do współpracy znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji z użyciem robota, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. To urolog dr  n.  med. Janusz Frey, chirurg dr n. med. Jerzy Draus i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. To pod ich okiem z robotem praktykowali pierwsi lubelscy lekarze dr n. med. Ewa Niezabitowska i dr n. med. Gabriel Surdacki, którzy właśnie zdali egzamin certyfikujący w ośrodku w Berlinie i mogą już sami operować pacjentów z użyciem robota da Vinci.

– To były bardzo intensywne ćwiczenia. Najpierw przeprowadzaliśmy je na symulatorze, a potem asystowaliśmy przy 16 operacjach prostatektomii, czyli chirurgicznego usunięcia nowotworu prostaty, prowadzonych przez doktora Janusza Freya. Zakończeniem szkolenia był wyjazd do Berlina, przeprowadzenie szeregu zadań z wykorzystaniem robota i zdanie egzaminu. W ostatnim tygodniu września czekają nas, już w Lublinie, pierwsze operacje – mówi dr n. med. Ewa Niezabitowska.

W Pracowni Robotyki Operacyjnej lubelskiego szpitala wykonywane są obecnie zabiegi w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii. System chirurgii robotycznej da  Vinci to przede wszystkim korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory.

Dzięki temu po operacji znacznie szybciej zachodzi proces gojenia ran, a pacjent dochodzi do pełnej sprawności łatwiej i w krótszym czasie niż po operacji metodą tradycyjną. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i  krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych.ZM