Lubelscy terytorialsi świętowali

Przysięga wojskowa 55 kolejnych ochotników wstępujących w szeregi 2. LBOT, która miała miejsce 23 maja, w dniu święta Brygady

Przysięga wojskowa, promocja podoficerska, odznaczenia oraz nadanie tradycji i patronów pododdziałom. Tak swoje święto, już po raz piąty w historii, obchodziła 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, której maksyma brzmi „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.


Uroczystości odbyły się w niedzielę, 23 maja, na placu apelowym na terenie jednostki wojskowej przy ul. Droga Męczenników Majdanka, w przeddzień przypadającego 24 maja święta Lubelskiej Brygady OT ustanowionego na pamiątkę największej bitwy partyzanckiej oddziału „Zapory” z niemieckim okupantem, która rozegrała się tego dnia w 1944 roku pod Krężnicą Okrągłą. Terytorialsom w tym szczególnym dniu, towarzyszyły rodziny, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz władz samorządowych i rządowym, na czele z wojewodą.

Szeregi LBOT powiększyły się o 55 żołnierzy

Uroczystości na placu apelowym rozpoczęły się od przysięgi wojskowej 55 kolejnych ochotników wstępujących w szeregi 2. LBOT, po pomyślnym ukończeniu szkolenia podstawowego. Wśród wypowiadających rotę przysięgi były osoby w wieku od 18 do 50 lat, m.in.: studenci, pełnoletni uczniowie klas mundurowych, inżynier produkcji, handlowiec, strażnik miejski, nauczyciel akademicki, doradca klienta i pielęgniarka.

Batalion „Uskoka”

Po przysiędze odbyła się ceremonia nadania tradycji, nazw wyróżniających oraz patronów dla pięciu batalionów wchodzących w skład 2. LBOT. Nasz, sformowany w Lublinie, 21 Batalion Lekkiej Piechoty, na mocy decyzji MON, przejął i będzie kultywował tradycje 8. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, przyjął nazwę wyróżniającą „Lubelski” oraz otrzymał imię kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Następnym wydarzeniem była promocja na pierwszy stopień podoficerski (kapral) 24 absolwentów szóstej edycji kursu „Sonda”, którego celem jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i wyszkolenie kadry podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Z okazji święta Brygady zostały również wręczone odznaczenia oraz wyróżnienia dla żołnierzy zawodowych i żołnierzy OT. Jednym z odznaczonych był ppor. Damian Duda z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina, któremu Prezydent RP nadał Brązowy Krzyż Zasługi, za ratowanie życia ludzkiego i bohaterską postawę podczas tragicznych wydarzeń na Giewoncie w sierpniu 2019 roku – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsów przybywa

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Od powołania w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pierwszych ochotników, które miało miejsce 6 maja 2017 roku, do LBO wstąpiło już ponad 3400 żołnierzy, a w WOT w całym kraju służy już ponad 28 tys. żołnierzy. Nabory i szkolenia podstawowe odbywają się średnio co dwa miesiące. Zgłosić się może każdy w wieku od 18 do 55 lat, kto ma polskie obywatelstwo, jest zdrowy, sprawny fizycznie i jest niekarany. Przed złożeniem przysięgi każdy kandydat musi przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna się testem sprawnościowym. – Nie można go nie zdać, ma on na celu jedynie ocenę potencjału kandydata – podkreśla kpt. Damian Stanula.

Na początku szkolenia rekruci otrzymują umundurowanie i wyposażenie oraz broń – polski karabinek MSBS GROT. W programie szkolenia jest m.in.: nauka strzelania, poruszania się w terenie (na podstawie map, kompasu, określonych warunków pogodowych), tak żeby nie być zauważonym i nie wpaść w zasadzkę, prowadzenia obrony i ataku, zasad udzielania pomocy medycznej na polu walki. Rekruci poznają również elementy walki wręcz, obsługę radiostacji i przechodzą szkolenie saperskie.

Szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się w systemie weekendowym, ale żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa, tak jak to miało ostatnio miejsce w przypadku walki z pandemią.

– Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł – wylicza kpt. Stanula.

Najbliższa okazja, by spróbować swoich sił w szeregach 2. LBOT, będzie 26 czerwca br., kiedy to rozpocznie się szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT” oraz szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy.

opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here