Lubelska okulistyka w nowym wymiarze

Podczas konferencji rektor W. Załuska i prof. R. Rejdak zaprezentowali niezwykłe możliwości nowego sprzętu i efekty jego zastosowania

To przełomowe dni dla lubelskiej medycyny. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wzbogacił się właśnie w pierwszy po tej stronie Wisły i jeden z nielicznych w kraju system chirurgii robotycznej da Vinci, a Uniwersytet Medyczny w Lublinie zakupił właśnie najnowocześniejszego w Polsce sprzęt 3D do operacji okulistycznych. Kosztował pół miliona złotych.

W ubiegły czwartek na konferencji prasowej poinformowali o tym rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska i kierownik Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM, prof. Robert Rejdak.

Nowy sprzęt umożliwia nie tylko dokonywania najprecyzyjniejszych zabiegów, ale również przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości i specjalistyczną diagnostykę na odległość.

– To technologia przyszłości, która w całym makroregionie właśnie w naszej placówce będzie wykorzystana jako pierwsza. Jest to najnowszy sprzęt, najnowszy model w całym kraju. Ten sprzęt pozwoli nam na operowanie bardzo trudnych przypadków, w tym dzieci z Ukrainy z urazami po wybuchach – mówił prof. Robert Rejdak.

– To urządzenie pozwala nie tylko na leczenie pacjentów, ale również ma możliwość przesyłania obrazów w bardzo dużym powiększeniu i wysokiej rozdzielczości nasi specjaliści będą więc mogli nie tylko sami wykonywać najprecyzyjniejsze operacje, ale również oceniać te urazy na odległość i dawać wskazówki, co do ich leczenia. Z kolei nasi studenci i młodzi lekarze będą mogli na bieżące śledzić przebieg operacji na monitorze i doskonalić się – podkreślał rektor Wojciech Załuska.

Jak zapowiedział prof. Rejdak niebawem klinika wzbogaci się w specjalny zestaw do współpracy ze sprzętem 3D, do operacji refrakcyjnych, co jeszcze bardziej poprawi ich wyniki.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here