Lubelskie spotkania z pisarzami katolickimi

Ks. Arkadiusz Paśnik, o. Stanisław Jaromi OFM Conv, ks. Marcin Sobiech są autorami wielu ciekawych publikacji książkowych. Podczas tegorocznych XXI Targów Wydawców Katolickich, które odbędą się w dniach 20-22 listopada br. na KUL, będziemy mogli osobiście poznać i porozmawiać z wymienionymi katolickimi pisarzami.


Spotkania z pisarzami są coroczną atrakcją Targów Wydawców Katolickich, jakie odbywają się jesienią w Lublinie. Dla lubelskich czytelników szczególnie interesujące może być spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem, który jest od wielu lat proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła na Bronowicach. Od kilku lat ksiądz proboszcz zajmuje się pisaniem książek o duchowym i zarazem osobistym charakterze, w których obecne są odwołania do doświadczeń z dalekiej przeszłości – dzieciństwo, historia przodków rodziny; ale też odwołania do doświadczeń z ostatnich lat, w tym inspirowanych pielgrzymką do Ziemi Świętej. Napisał m.in. „Znamię”, „Miłość”, „Lęk”.

O. Stanisław Jaromi to z kolei bardzo interesująca postać ze względu na zaangażowanie w ruch ekologiczny w wydaniu chrześcijańskim. Jest absolwentem teologii, ale też ochrony środowiska; pracuje na rzecz chrześcijańskiej edukacji ekologicznej, i, m.in., z tego tytułu został przewodniczącym Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i szefem portalu chrześcijańskich ekologów www.swietostworzenia.pl.; prowadzi blog ekologia.pl.

Ks. dr Marcin Sobiech to kapłan diecezji łomżyńskiej, przez ostatnie lata związany z Instytutem Historii Kościoła i Patrologii KUL. Jest autorem cenionej publikacji „Nauczyciele wiary. Pogadanki o Ojcach Kościoła”.

Inny ważny lubelski akcent podczas tegorocznej edycji Targów stanowić będzie obecność Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM oraz Wydawnictwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Obok dorobku naszych lokalnych wydawnictw, swoje najnowsze osiągnięcia wydawnicze zaprezentują na XXI Targach także wydawnictwa z całej Polski – w sumie poznamy ofertę ponad 40 wydawców. Wśród nich znajdzie się Edycja Świętego Pawła, Instytut Wydawniczy PAX, Pallotinum czy Wydawnictwo M. Będą też książki wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Królować będzie książka w tradycyjnym, papierowym wydaniu, ale prezentowane będą też książki elektroniczne, e-booki. Ich tematyka to oczywiście zagadnienia religijne, ale też historia, wspomnienia, poradniki.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana BIBLIA MAXIMA wydana  przez Dom Emisyjny Manuscriptum

Podczas Targów można będzie obejrzeć wystawę o św. Janie Pawle II – patronie KUL, ale też polskim papieżu, którego 40-lecie wyboru na Stolicę Piotrową obchodziliśmy w bieżącym, 2018 roku.

XXI Targi Wydawców Katolickich organizowane są przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Ciekawym wydarzeniem towarzyszącym XXI Targom będzie na pewno program muzyczno-poetycki w wykonaniu Leszka Długosza, niegdyś barda kabaretu „Piwnica pod Baranami” (lata 70-te XX w.) Jest on znanym poetą, pieśniarzem, aktorem, ale też pianistą i kompozytorem; autorem tomików poetyckich i płyt autorskich. Koncert dedykowany setnej rocznicy odzyskania niepodległości pt. „Polonez listopadowy”, odbędzie się 21 listopada o godz. 19 w auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Monika Skarżyńska