Lublin bliżej Afryki

Wizyta delegacji Mount Kenya University w WSSP im. W. Pola w Lublinie

Przedstawiciele największego we wschodniej Afryce prywatnego uniwersytetu Mount Kenya University gościli w ubiegłym tygodniu w Wyższej Szkole Społeczno Przyrodniczej im. W. Pola w Lublinie. Uczelnie zamierzają zacieśnić dotychczasową współpracę.


– Nasza współpraca trwa już w zasadzie od dwóch lat. W ramach programu Erasmus Plus gościliśmy już pięciu studentów z Ugandy. W dalszej perspektywie jest wymiana również ze studentami z Polski, ponieważ program umożliwia nam kontakty z takimi krajami, jak Afryka czy Indie – tłumaczy prof. dr hab. Witold Kłaczewski, rektor WSSP im. W. Pola w Lublinie.

Mount Kenya University, to prywatna uczelnia, powstała 15 lat temu. Posiada filie w Ruandzie, Ugandzie i Somalii. Rokrocznie kończy ją około 10 tysięcy studentów. Na co dzień uczy się w niej ponad 40 tysięcy młodych ludzi. To nowoczesna jednostka dysponująca zespołem nowoczesnych obiektów z laboratoriami i pracowniami dydaktycznymi oraz profesjonalną kadrą. Kierownictwo WSSP ceni sobie dotychczasową współpracę z władzami tego uniwersytetu, deklarując jej rozwój w zakresie wymiany studentów i obustronnej wymiany pracowników naukowych na takich kierunkach, jak: turystyka i rekreacja czy fizjoterapia.

– Wizyta naszych gości z Kenii była w zasadzie rewizytą, ponieważ mieliśmy przyjemność gościć w ubiegłym roku na uroczystym zakończeniu roku w Mount Kenya University, gdzie zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. W planach mamy m.in. serię wspólnych wykładów, zrealizowanych za pomocą komunikatorów społecznych. Rozważamy także wprowadzenie podwójnych dyplomów i podpisanie porozumienia strategicznego dotyczącego projektów naukowych z dziedziny fizjoterapii czy turystyki – mówi Dorota Stefanek-Langham, zastępca kanclerza WSSP ds. organizacji dydaktyki.

W Lublinie gościli: prof. Simon Nyutu Gicharu, założyciel i prezydent rady nadzorczej Mount Kenya University, prof. Peter Mwangi Wanderi, Ph.D., director, quality Assurance, Linkages and Partnerships Mount Kenya University oraz Jane Kuria, Ph.D., Acting Dean of the School of Hospitality, Travel, and Tourism Management, Mount Kenya University. Przedstawiciele kenijskiego Uniwersytetu spotkali się także z władzami miasta: zastępcą prezydenta Mariuszem Banachem i Mariuszem Saganen, dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. Odwiedzili również Nałęczów i Kazimierz Dolny.

Wykładowcy z Kenii: Lawrence Wangombe, Beth Mwangi, Antony Luhazo, Samuel Irungu podczas wizyty w Lublinie wygłosili wykłady i spotkali się ze studentami WSSP. (EM.K)