Lublin jest eco

Lublin już po raz piąty został doceniony w ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto. Tym razem Kozi Gród otrzymał statuetkę w kategorii „Zrównoważony transport” i specjalną nagrodę od firmy Renault.


Eco-Miasto to ogólnopolski program, w ramach którego od 2013 r. Ambasada Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz koncern Renault, nagradzają polskie miasta podejmujące działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność.

Tegoroczna, ósma już edycja programu przebiegała pod hasłem „Zielona Odbudowa”. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie statuetek odbyło się w ubiegły wtorek (5 października) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku Lublin zdobył statuetkę w kategorii „Zrównoważony transport”, za osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego i tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej oraz realizację licznych kampanii społecznych na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo, firma Renault, partner strategiczny konkursu, zdecydowała się na przyznanie Lublinowi specjalnej nagrody – Miasto otrzyma do testowania przez miesiąc pojazd elektryczny Renault ZOE do celów służbowych oraz wyjazd do Paryża na warsztaty z elektromobilności.

Jest to już piąte wyróżnienie Lublina w projekcie Eco-Miasto. W 2014 roku otrzymaliśmy nagrodę za politykę „Mobilności zrównoważonej”, w 2016 roku za „Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi”, a w 2017 roku w kategorii „Zieleń a powietrze” za tworzenie Zielonego Budżetu i spójność koncepcji kształtowania zieleni miejskiej oraz wyróżnienie w kategorii „Systemy energetyczne” za kompleksowość i różnorodność działań w zakresie zarządzania energią i edukację w tym zakresie, zaś w 2018 roku komisja konkursowa doceniła Lublin aż w dwóch kategoriach – „Gospodarka wodna” i „Mobilność zrównoważona”. opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here