Lublin kroi budżet

Przed Lublinem niezwykle trudny rok budżetowy – zapowiada prezydent Krzysztof Żuk, nawiązując m.in. do planowanego przez rząd Polskiego Ładu, który będzie się wiązać m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Mieszkańcy muszą się liczyć z podwyżkami lokalnych opłat, np. wzrosną stawki podatku od nieruchomości.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy założenia do projektu budżetu Lublina na 2022 rok. Prezydent Krzysztof Żuk ocenił, że „projektowane przez rząd zmiany w ramach Polskiego Ładu wiążą się z realnym ryzykiem pogorszenia kondycji finansowej samorządów na niespotykaną dotąd skalę i zmniejszeniem ich samodzielności finansowej”. – Tymczasem to z budżetu samorządów finansowane są usługi dla mieszkańców, przedszkola, żłobki, miejska komunikacja, sport czy kultura – przypomniał.

Z punktu widzenia samorządowców niekorzystnie zapowiadają się planowane przez rząd zmiany podatkowe – chodzi głównie o podniesienie kwoty wolnej o podatku do 30 tysięcy złotych. Dla znacznej części Polaków zmiany będą korzystne, ale mniej pieniędzy „wróci” do samorządowych budżetów.

Lubelski Ratusz przewiduje, że „niekorzystne dla finansów samorządowych zmiany podatkowe będą się wiązać ze spadkiem dochodów Lublina w przyszłym roku nawet o prawie 150 milionów złotych”. – Będący obecnie w fazie uzgodnień projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego w związku z programem Polski Ład zakłada wprawdzie formę częściowej rekompensaty utraconych wpływów, jednak nie jest ona adekwatna ani do wysokości ubytków dochodów, ani do formy wsparcia postulowanej przez samorządy – uważa Lucyna Sternik, skarbnik Ratusza.

W przyszłym roku mieszkańcy muszą się liczyć ze wzrostem opłat lokalnych. W górę pójdą np. stawki podatku od nieruchomości. Mieszkaniec Lublina mający mieszkanie o powierzchni 60 m2 wraz z przynależnym gruntem 45 m2 zapłaci 3,75 zł więcej podatku niż w 2021 r. W przypadku domu jednorodzinnego o pow. 150 m2 , z garażem 25 m2 i działką o pow. 8 arów będzie to o 40,75 zł więcej niż w 2021 r. Najwięcej, bo o 2,8 tys. zł, wzrośnie stawka podatku od budynku handlowego o powierzchni 1,1 tys. m2 i działce o pow. 3 hektarów. Miasto utrzyma jednak dotychczasowe zwolnienia od podatku dla „obiektów związanych z nową inwestycją tworzącą miejsca pracy, dla nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, w których realizowany jest remont lub prace konserwatorskie”.

Mieszkańcy muszą się też liczyć z innymi podwyżkami. – Stawki opłat obowiązujących na cmentarzach komunalnych wzrosną o 3,3%, czyli również o prognozowany średnioroczny poziom wzrostu cen towarów i usług (inflację – aut). Podobnie zmieni się stawka bazowa czynszu w mieszkaniach komunalnych, która aktualnie wynosi 6,35 zł/m2 – wyliczają urzędnicy. Zapewne podrożeje również wywóz śmieci, o czym Ratusz na razie nie wspomina.

W przyszłorocznym budżecie Lublina pieniądze mają trafić głównie na kontynuację i dokończenie inwestycji, które są w trakcie realizacji. Najważniejszą z nich jest budowa dworca metropolitalnego, który ma zostać oddany do użytku właśnie w przyszłym roku. W 2022 r. planowane są także kolejne zakupy autobusów elektrycznych, przebudowa ul. Żeglarskiej wraz z mostem na Bystrzycy, czy inwestycje oświatowe: dokończenie boiska przy I LO im. St. Staszica oraz budynku szatniowo-szkoleniowego przy ul. Magnoliowej. Z pieniędzy pozyskanych przy emisji obligacji miasto sfinansuje rozbudowę szkół na Felinie i Sławinie oraz budowę budynku Urzędu Miasta przy ul. Leszczyńskiego.

Miasto będzie szukało zewnętrznych źródeł finansowania kolejnych zadań. Jednym z projektów, które zostaną zrealizowane w przypadku pozyskania pieniędzy jest rewitalizacja Błoni pod Zamkiem. Ratusz liczy także na pozyskanie środków na inwestycje zgłoszone do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Chodzi m.in. o budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz przedłużenia ul. Węglarza wraz z „sięgaczami” (wartość projektu: 110 mln zł, wnioskowana kwota dofinansowania: 104,5 mln zł) czy budowę ul. Bliskiej oraz ul. Skowronkowej (wartość projektu: 31,6 mln zł, a wnioskowana kwota dofinansowania: 30 mln zł). TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here