Lublin na demograficznym minusie

2021 rok był kolejnym z rzędu, kiedy urodziło się znacznie mniej lublinian niż zmarło. Ale tak źle, w czym swój udział niewątpliwie miała pandemia koronawirusa, jeszcze nie było, bo różnica in minus wyniosła niemal 2000.


– W 2021 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lublinie zarejestrowano łącznie 6713 urodzenia, ale tylko 2888 dzieci to osoby, które zostały w ubiegłym roku zameldowane w naszym mieście – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Ta rozbieżność wynika z faktu, że USC wydaje akty urodzenia dla wszystkich dzieci, które przyszły na świat na terenie miasta, także tych pochodzących np. z powiatów ościennych, ale urodzonych w lubelskich szpitalach.

Z kolei liczba zgonów mieszkańców stolicy województwa wyniosła w 2021 roku 4614. Jeszcze więcej, bo aż 6718 wynosi liczba aktów zgonów osób zmarłych w Lublinie (bez względu na miejsce zameldowania – dod. aut.).

Urzędnicy zarejestrowali także 1416 ślubów cywilnych i konkordatowych. Nie są jednak w stanie podać liczby rozwodów.

– Nie dysponujemy danymi co do rozwodów, ponieważ są one traktowane na równi z innymi zmianami w aktach stanu cywilnego i nie ma możliwości wyodrębnienia wyłącznie wyroków rozwodowych z ogólnej liczby zmian naniesionych w aktach w ciągu roku – wyjaśnia Anna Czerwonka.

Wiadomo za to jakie w 2021 roku imiona najczęściej nadawano noworodkom. Wśród dziewczynek zdecydowany prym wiodły Alicja, Julia i Hanna, a tuż za nimi uplasowały się Zuzanna i Zofia. Natomiast, jeśli chodzi o chłopców to rodzice najczęściej wybierali imiona takie jak: Antoni, Franciszek, Jan, Mikołaj czy Aleksander.

Na przeciwnym biegunie znalazły się: Daria, Anita, Cecylia, Stella i Inka wśród dziewczynek oraz Gustaw, Kaspian, Seweryn, Florian i Ariel wśród chłopców.

– Imiona te były nadawane w ubiegłym roku zaledwie jednokrotnie – mówi Anna Czerwonka.  Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here