Lublin pamiętał o Czechowiczu

O rocznicy urodzin patrona swojej szkoły jak zwykle pamiętali uczniowie SP nr 19

W ubiegły wtorek, 15 marca, minęła 119. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. Lublin pamiętał o swoim najwybitniejszym poecie, wizjonerze, fotografie i regionaliście.

W przeddzień urodzin, w poniedziałek, dzieci z klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 19 z ul. Szkolnej, noszącej imię poety, złożyły na cmentarzu przy ul. Lipowej wiązankę kwiatów i zapaliły znicze na grobie patrona placówki. Dzień później w szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie zarówno najmłodszych, jak i najstarszych klas czytali i recytowali utwory Józefa Czechowicza, w tym oczywiście najbardziej znany i wzruszający „Poemat o mieście Lublinie”.

W południe przy pomniku poety, na placu jego imienia, tuż obok budynku Poczty Głównej odbyło się uroczyste spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, lubelskiego środowiska literackiego, SP nr 19, Domu Słów oraz Muzeum Józefa Czechowicza. To w tym miejscu, 9 września 1939 roku, podczas niszczycielskiego bombardowania przez Niemców kamienicy, zginął Józef Czechowicz, który przebywał w zakładzie fryzjerskim.

Urodziny poety zakończyło czytanie jego najbardziej „lubelskiego” utworu, wspomnianego już „Poematu o mieście Lublinie” przez Lublinerów i Przyjaciół Bramy Grodzkiej. W tegorocznej, już 22. edycji Czytania Czechowicza organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”  udział wzięli: Rose Lipszyc, Neta Żytomirska-Avidar, Dani Admon, Mira Ledowska, Tzvika Shulman, Jackie Schwarz, Yaron Becker, Jacob Schwartz, Judith Meyer, Leora Tec, Dwora Trachtenberg, Romuald Jakub Weksler Waszkinel, Josef Dakar i Judy Josephs. Utwór Czechowicza czytano także nie tylko po polsku, ale również w wersji angielskiej (tłumaczenie z 2009 roku Kevina Grabowskiego Christiansona) oraz hebrajskiej, przygotowanej w tym roku przez Netę Żytomirską-Avidar i Judith Meyer. Zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy Czytania poematu opowiadali także o swoim Lublinie.

Relację z 22. edycji Czytania Czechowicza można znaleźć na kanale Brama Grodzka na Youtube. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here